Чи потрібно укладати договір оренди?

Оренду квартири, як всі фінансові операції з нерухомістю, потрібно укладати з особливою передбачливістю, договір повинен бути грамотно складений, щоб при виникненні розбіжностей захистити від проблем, як орендодавця, так і квартиронаймача.

Оренда нерухомості завжди буде актуальною. Одні вирішують житлове питання за допомогою іпотеки, інші вступаючи в пайове будівництво, треті просто знімають квартиру, вважаючи цей спосіб більш зручним і безпечним.

Попит народжує пропозицію, тому на сьогоднішній день оренда нерухомості вважається прибутковим підприємством. Здачею квартир в оренду займаються і серйозні компанії, і приватники-власники. Раніше, оформляючи орендні угоди, формальності зазвичай виключалися. Сьогодні ж, навчені досвідом люди, оформляють угоди за наявності договору оренди або відповідного юридичного документа.

Звичайно, краще всього укладати договір про оренду в агентстві нерухомості, заздалегідь переконавшись в його доброї репутації. Але такий договір можна укладати і між фізичними особами. Такий документ, нотаріально завірений, теж володіє юридичною силою. Зазвичай документ складається у двох примірниках, один для орендодавця, інший для квартиронаймача. Якщо в угоді бере участь ріелтор, у нього теж повинен бути екземпляр.

При складанні договору потрібно переконатися в наявності договору купівлі-продажу, свідоцтва про власність, приватизацію та ін., на підставі яких нерухомість належить власнику. У документі про оренду обов’язково повинні бути записані паспортні дані обох сторін, що укладають угоду або юридичну адресу компанії і банківські реквізити. Повинні бути вказані відомості про самому об’єкті нерухомості: точна адреса, кількість кімнат і метраж. Тут же проводиться опис майна, зазначені показники лічильників та дата в’їзду орендаря.

Важливим пунктом є і термін дії договору. Деякі неблагонадійні власники з різних причин можуть зажадати терміново звільнити житло. У таких випадках закон залишається на боці орендаря, за свої дії власник квартири може відповісти у суді, йому доведеться виплачувати штрафні санкції.

В договорі не можна упускати питання ставки орендної плати, період її виплати і порядок нарахування. Її розмір встановлюється за згодою обох сторін.

Окремим пунктом у договорі затверджуються умови, згідно з якими орендар зобов’язаний дотримуватися порядок, відповідає за збереження майна і самого приміщення. Без погодження з власником забороняється проводити ремонт або перепланування, здавати житло в оренду. Власник нерухомості зобов’язаний надати квартиру у стані, придатному для проживання, до кінця строку оренди не виселяти мешканців, не створювати конфліктних ситуацій, що сприяють відмові від оренди.

Крім цього, часто в договір вносяться пункти з додатковими умовами. Зазвичай сюди входять угоди про відвідування власника житла та їх регулярність. Може бути пункт про можливе право утримувати домашніх тварин або приймати гостей.

У деяких випадках договір розривається достроково. Таке може статися з вини обох сторін. Порядок розірвання договору оренди повинен бути детально описаний. Тут уточнюються можливі причини розриву угоди. Договір оренди – це надійна гарантія співпраці, з конкретно визначеними обов’язками сторін, покликаний захистити права учасників угоди.