Чи потрібно оформляти договір оренди на квартиру?

Чи потрібно підписувати договір, знімаючи квартиру або кімнату, і як це правильно зробити?

За словами Оксани Захарчук, керівника відділу оренди агентства нерухомості «Real Druzi», договір потрібно укладати в будь-якому випадку, неважливо – брало участь у цьому агентство чи ні.

«Кожен договір має юридичну силу. Якщо там вказані паспортні дані та підпис обох боків, то він уже має силу. Інша справа, чи захоче власник у разі конфлікту доводити справу до суду, якщо він не платить податки», – зазначає експерт.

У відповідності зі ст. 811 глави 59 Граждаснского кодексу України договір оренди обов’язково оформляється у письмовій формі. В ньому, в першу чергу, повинна обумовлюватися щомісячна плата господареві і зобов’язання обох сторін. Фахівець рекомендує складати письмовий договір навіть якщо ви маєте справу з родичами. Велика ймовірність виникнення конфліктів, заснованому на усних домовленостях.

Згідно ст. 9.1.4 Закону України «Про оподаткування доходів фізичних осіб» договір оренди підлягає нотаріальному посвідченню. При цьому нотаріус зобов’язаний повідомити податкові органи про такому договорі. Але, зрозуміло, що власники квартир не бажають це робити.

За нотаріальне оформлення сплачується держмито у розмірі 0,01% від суми договору. Крім цього, власник квартири повинен сплатити 15% податок з доходу від здачі нерухомості в оренду.

Експерт радить запропонувати господареві зафіксувати ціни у національній валюті або прив’язати оплату до певного курсу. Це обов’язково треба прописати в договорі. Такий пункт застрахує від чергового «стрибка» курсу валют.

Стандартний текст договору займає не більше 1-2 сторінок, але умови, пропоновані різними агентствами нерухомості, можуть значно відрізнятися один від одного, тому перед підписанням необхідно уважно ознайомитися з договором і переконатися, що він захищає ваші інтереси.

Якщо ви знімаєте житло без посередників, то зразок договору оренди можна просто знайти в інтернеті, вписати туди паспортні дані орендаря і власника квартири, скріпити підписами.

Деталі, про які не варто забувати, складаючи договір оренди:

1. Вказати, хто оплачує комунальні послуги і електроенергію.
2. Якщо квартира здається з телефоном, в договір вноситься умова оплати всіх переговорів.
3. Варто вказати, хто і коли має право відвідувати квартиру з метою контролю.
4. Зазвичай у договорі оренди передбачають відповідальність орендаря за матеріальну шкоду, заподіяну з його вини.
5. У договорі слід обумовити зобов’язання сторін по поточному ремонту.
6. Орендодавець може домовитися про передоплату за певний період проживання.
7. Скільки людей буде проживати в квартирі, можна містити в ній домашніх тварин.