Чи можна купити квартиру за $30 000?

За останній рік утричі зріс попит на новобудови столиці. За даними експертів, якщо у вересні 2010-го кияни купили 228 квартир в недобудованих будинках, то у вересні 2011-го – 733. Прогнозовано, найбільшим попитом користуються невеликі однокімнатні квартири в новобудовах економ-класу.

Столиця: ж

Ставки банків, що кредитують “первинку”, як і раніше, високі – мінімум 17 відсотків у гривні. Не дивно, що при таких умовах іпотека більшості українських покупців просто не цікава. На думку експертів, щоб попит на житло відновився, банківський відсоток не повинен перевищувати 10. А фахівці Національного інституту стратегічних досліджень при президентові України підрахували: для того щоб покупка житла стала доступною для української родини, члени якої мають середньостатистичні доходи від 2,5 до 5 тис. грн. на місяць, ставка іпотечного кредитування не повинна перевищувати 5 відсотків річних!

Але, звичайно, головна причина недоступності житла – захмарні ціни. Чудово усвідомлюючи це, забудовники пішли назустріч побажанням трудящих, принаймні такі висновки можна зробити з рекламних банерів. Потенційним покупцям обіцяють житло в розрекламованому комплексі найближчого передмістя, так і в самій столиці за смішною ціною – всього за 30 тис. доларів! На ділі ж виявляється, що квартири за викидними цінами ” будуть здані в експлуатацію в кращому разі через рік. При цьому не секрет, що терміни будівництва часто порушуються в повній відповідності з відомою приказкою: “Обіцяного три роки чекають”.

Тим не менш будівельні компанії запевняють, що купити сьогодні квартиру в недобудованому будинку – дуже вигідно. Ті, хто в минулому році придбав недобудовані квартири за 30-35 тис., в нинішньому перепродали свої права вже за 42-48 тис. доларів.

Регіони: Донецьк наздоганяє столицю

Маючи 30 тис. “зелених” в кишені, навіть у регіональних центрах можна придбати квартиру з великим трудом. Наприклад, Донецьк наближається до столиці не тільки за середніми розмірами зарплат, але і за вартістю житла: ціна за квадратний метр в зданій новобудові становить 9500 гривень. Зашкалюють ціни в новобудовах Дніпропетровська і Львова. 1100 доларів за “квадрат” для Дніпра – не гроші: на цю суму можна розраховувати, якщо купувати житло у віддаленому житловому масиві. У Львові за ціною $1100/кв. метр продається тільки житло “нульового циклу”, з косметичним ремонтом – 1300 доларів.

За 30 тисяч доларів можна купити однокімнатну квартиру у віддалених районах Харкова та Сімферополя або, наприклад, невелику квартирку в спальному районі Одеси площею 32 кв. метри.

Як вибрати надійного забудовника

  • Вивчіть сайт компанії, ознайомтесь з її історією, споруджуються.
  • Ознайомтеся з думками покупців квартир на форумах.
  • Відвідайте будмайданчик в робочий час, щоб своїми очима побачити і оцінити, як просуваються роботи.
  • Відвідайте офіс забудовника, ознайомтеся з основними документами – свідоцтвом про реєстрацію, ліцензії на здійснення будівельної діяльності, затвердженим проектом забудови, актом на право володіння земельною ділянкою або договорі оренди, дозволом на будівництво конкретного об’єкта на даній земельній ділянці.
  • Візьміть екземпляр стандартного договору і уважно вивчіть його будинку.
  • З’ясуйте, з якими установами співпрацює забудовник. Якщо великий банк готовий фінансувати купівлю цього об’єкта без додаткової застави – це ще один плюс.

КОМПЕТЕНТНО

За ці гроші нерухомість у столиці купити не можна!

Житло на первинному ринку можна умовно розділити на три категорії, – пояснив “Комсомолці” директор консалтингової компанії “Канзас” Владислав Мішук. – Перша категорія: житло здано, і є правовстановлюючі документи. Такі об’єкти в столиці можна перерахувати по пальцях, і ціна на них починається від $1500 за квадратний метр.
Категорія друга: будинок зданий, однак правовстановлюючих документів немає. Тут теж ризики для покупця мінімальні. Якщо є сертифікат введення будинку в експлуатацію та укладено необхідні договори з водоканалом, “Київенерго”, найсумніше, що може статися з покупцем, – це самостійне одержання права власності. Відразу скажу, що витрати тут невеликі, і, скинувшись з іншими мешканцями і найнявши хорошого юриста, ви легко доведете справу до переможного кінця.
І, нарешті, третя категорія: додому “ось-ось буде готовий”. Найпоширеніша на сьогоднішній день і найнебезпечніша категорія з великою кількістю ризиків.
Резюмуючи, зазначу: що б не обіцяла вам реклама, за 30 тис. доларів купити квартиру в столиці можна. Якщо говорити про найближчому передмісті, то там ціна на однокімнатну квартиру в новобудові стартує від 45 тис. доларів.

Стоимость однокомнатных апартаментов по регинам

У НБУ впевнені, що іпотечні ставки можна знизити

Іпотека в Україні, заморожена на період кризи, поступово відтає, а число банків, які відновили кредитування житла, збільшується буквально з кожним днем. До кінця вересня кількість банків, що надають іпотечні кредити, зросла до 40, середні ставки стабілізувалися на рівні 16,7 відсотка.

Тим часом у НБУ впевнені, що у банків більш ніж достатньо ресурсів для зниження ставок по іпотеці. За словами першого заступника глави Нацбанку Юрія Колобова, оскільки при поточному рівні інфляції до 10% банки залучають гривню під 12-14 відсотків, кредити вони можуть видавати під 15 відсотків річних.