«Чорний креатив»: Як в Україні «узаконити» нелегальну будівництво в заповіднику або на узбережжі

На Україні власники конфліктних будмайданчиків розробили юридичний алгоритм, що дозволяє легалізувати будівництво, проти якої ще нещодавно збиралися мітинги протестуючих громадян або екологів.

Про це в авторській колонці для РІА «Новий Регіон» пише адвокат юридичної фірми «Лоріка» Олександр Пурас.

…Протестні акції обурених мешканців та екологів проти незаконних будівництв – у всіх на слуху. Як правило, маніфестанти вимагають проведення комплексної перевірки дотримання законодавства на таких «скандальних» об’єктах.

Там, де протестантам вдалося перемогти, конфліктні будівельні майданчики були заморожені або зовсім закриті. Паралельно в судах розглядаються позови про визнання незаконними рішень та розпоряджень органів влади щодо виділення земельних ділянок в прибережній і заповідній зонах.

У цьому випадку власники та користувачі земельних ділянок, інвестори і забудовники несуть збитки. Такі ризики не могли не позначитися на динаміці ринку нерухомості в преміум-сегменті. Останнім часом рівень продажу земельних ділянок та об’єктів нерухомості в прибережній, заповідної та «зелених» зонах став падати. Причина в наступному: потенційні покупці, інвестори і забудовники сталі з високою вірогідністю оцінювати можливість настання обставин, за яких придбавається об’єкт може стати епіцентром чергового скандалу в ЗМІ, що призведе як мінімум призупинення будівництва або зовсім втрату земельної ділянки з усіма вкладеними коштами, не кажучи вже про упущену вигоду і прибутку.

Втім, «заповідний» плід від цього не перестав бути привабливим – лише додався критерій з боку покупця до приобретаемому об’єкту: «він має бути без проблем!»

Попит народжує пропозицію – це основний принцип будь-якого ринку, а спрага наживи, помножена на корупційну складову, є на Україні в деяких сферах – ну просто реактивним двигуном торгівлі.

Здавалося, що нічого нового ринок землі і нерухомості запропонувати вже не зможе, але це виявилося помилкою.

Останнім «ноу-хау» в цій сфері стала «абсолютно» законна схема (для спрощення сприйняття, я не буду наводити посилання на статті кодексів та назви нормативно-правових актів, і так все зрозуміло). Обмовлюся, що мова піде про земельні ділянки та об’єкти нерухомості вартістю від 200 тис. у.е.

Отже, якась особа (фізична або юридична) з використанням давно вже відомих корупційних схем отримує у власність (користування) земельну ділянку в шикарному місці (берег моря або річки, заповідник, «зелена» зона тощо). Процедура оформлення правовстановлюючих документів проходить дуже «тихо», щоб не привернути увагу з боку ЗМІ, екологів, громадських діячів і т. д. Після чого настає час реалізації цієї земельної ділянки за досить великі гроші (від 150-200 тис. у.е. за ділянка). Потенційний покупець бажає придбати цю ділянку не для «споглядання красот природи», а для будівництва на ньому об’єкта нерухомості (індивідуальний житловий будинок, готель, багатоповерхівка тощо). Проте в даний час існує висока частка ризику втрати цієї ділянки і вкладених коштів, відразу після початку будівельних робіт із-за можливої «реакції громадськості».

Щоб покупець був застрахований від подібного роду неприємностей, продавець завчасно, за сприяння «своїх» людей в контролюючих органах, ініціює перевірку дотримання вимог законодавства при виділенні цієї земельної ділянки. Після чого посадові особи складають формальний протокол і передають матеріали до суду з метою скасування незаконних висновків та інших документів, на підставі яких був виданий правовстановлюючий документ на цю земельну ділянку.

Саме позовну заяву навмисне складається «абияк», підтримує його в судовому засіданні співробітник, який «в темі», ну і, звичайно, суддя, отримавши або вказівка «згори», або тугий конверт, виносить рішення, в якому встановлює факт законності і обгрунтованості всіх висновків, експертиз, рішень (розпоряджень), а також самого правовстановлюючого документа на цю земельну ділянку, в результаті ж відмовляє в позові «слугам государевим».

Так як ця земельна ділянка ще не знаходиться в полі зору ЗМІ і не відноситься до категорії «скандального», то це рішення суду не оскаржується ніким і вступає в законну силу. Для конкретного покупця можуть за такою ж схемою провести дозвільні документи на будівництво на цій земельній ділянці.

У підсумку покупець купує земельну ділянку з «непробивним панциром від будь-якого скандалу навколо нього. Так як суд вже встановив факт законності всього того, що стосується цієї земельної ділянки і будівництва на ньому, і це рішення суду вступило в законну силу, то тепер будь-які претензії кого-небудь з цього приводу розглядатися судом вже не будуть, і громадським діячам, разом з журналістами залишиться лише констатувати факт «чергового свавілля» – без негативних наслідків для нового власника.

Ось так суспільно-політична обстановка в державі змушує забудовників винаходити все нові способи забезпечення безпеки не завжди чесного бізнесу.