Чому великі банки перестають кредитувати купівлю житла?

В Україні три крупні банки перестали видавати кредити на купівлю житла. «Укрсиббанк» та БМ Банк перестали видавати іпотечні кредити на старі квартири, ВТБ банк — на нове і старе житло.

За словами президента Союзу з нерухомості України Олександра Рубанова, ці банки видавали кредити під 20-22% річних. Експерт вважає, що це грабіжницькі відсотки, але і під видавати такі банки остерігаються.

На питання журналістів, чому сьогодні багато банки перестають кредитувати купівлю житла, Рубанов відповів, що банки бояться того, що в результаті знецінення гривні у людей не буде вистачати коштів на погашення заборгованості.

Також важливою причиною, по якій банки перестали видавати кредит на житло, є зміна багатьох положень і законів, пов’язаних з купівлею нерухомості. Наприклад, з 1-го січня діятимуть нові правила реєстрації нерухомості. Поки невідомо, наскільки вони стануть дорожче. Якщо в 2 або 3 рази, тоді потрібно буде змінювати вимоги до позичальника або змінювати умови кредитування, а також змінювати суму першого внеску, зазначає експерт.

На сьогоднішній день квартиру в кредит можуть дозволити собі купити лише одиниці. І це не прості люди, а люди зі зв’язками чи з величезними офіційними зарплатами. Для пересічних українців кредит на житло — з області фантастики, підкреслив фахівець.

Олександр Рубанов пояснив, чому кредит на житло такий недосяжний:

«На сьогоднішній день найменший перший внесок за недорогу однокімнатну квартиру в Києві складає 30 % від вартості квартири. Це приблизно 110-130 тисяч гривень. Без такої суми на руках кредиту не дадуть. Сукупний дохід сім’ї повинен бути не менше 9 тисяч гривень. Зарплата обох подружжя повинна бути офіційною. Сьогодні мало які працівники державних структур мають зарплати по 5-6 тисяч для покупки квартири. А ті, що працюють на приватників, можуть отримувати і більше, але офіційна зарплата у них не перевищує 2 тисяч гривень».

За словами Рубанова, при видачі кредиту на житло від банку є ще й обмеження за віком. Тобто людям до 26 років банки не дають таких кредитів, оскільки їх платоспроможність може бути тимчасовою. Крім того, людям старше 50-ти років дають кредити, але неохоче, тому що невідомо, яке у людини стан здоров’я і положення на роботі.

Президент Союзу фахівців з нерухомості України також нарікає на те, що сьогодні банки не мають грошей на надання кредитів на житло. Він це пов’язує з тим, що восени українці перестали нести заощадження в банки і забирають депозити.

Що стосується житлових кредитів під 5-8% річних, то в наступні 10 років на них можна не сподіватися, оскільки ресурсів для такої іпотеки немає, каже експерт.