Чому сегмент приміських новобудов переживає справжній бум?

Сегмент приміських новобудов за останній рік переживає справжній бум. Рекордними темпами зростає як кількість пропозицій, так і реальний платоспроможний попит на них.

Дуже недорого

У березні поточного року у відкритих джерелах було представлено близько 80-85 житлових комплексів та окремих споруд, які зводяться і продаються в столичному передмісті. Це лише на 5-7% нижче, ніж пропонує столичний ринок, а враховуючи, що 90% приміського житла належить до економ-класу, то в цьому сегменті сателіти вже майже наздогнали столичний асортимент (сьогодні в столичному економ-класі до продажу пропонується близько 80 об’єктів). Це безсумнівний прорив, враховуючи, що півтора року тому в передмісті продавалося тільки 40 об’єктів, а будівельні роботи велися лише на 15 з них. За даними компанії SV Development, зараз крани навколо столиці активно працюють на майже 80% об’єктів.

Стрімке пожвавлення приміського сегмента експерти пояснюють не тільки виходом з рецесії, але і тим, що попит на ринку первинного житла все ще сконцентрований на недорогих і малогабаритних квартирах. А саме таке житло пропонує приміська зона столиці. Більшість забудовників міст-сателітів перестали змагатися зі столичними околицями у вартості своїх об’єктів і сьогодні пропонують до продажу великий вибір малогабаритних квартир за досить низькими цінами. Мінімальний поріг вартості заміського житла стартує з позначки в 4,34 тис. грн за кв. м, а середня ціна в цьому сегменті становить 6,5 тис. грн за кв. м (проти середньої ціни економ-сегмента у межах майже 10 тис. грн за кв. м). Щоб догодити покупцям з малими бюджетами, приміські забудовники подбали і про метраж квартир – на ринку широко представлені малометражки в 30-40 кв. м. В результаті «одиничку» в передмісті у будинку на початковому етапі будівництва цілком реально придбати за $ 22-30 тис. А саме такий бюджет сьогодні стелею для дуже багатьох столичних покупців, які потребують у власному житлі. За даними SV Development, за мізерні заощадження, зростання цін на оренду житла в столиці і недоступність кредитів, 30-35% всіх реальних київських покупців останній рік переорієнтувалися саме на приміський ринок.

У боротьбі за столичного покупця

Значне зростання попиту не сповільнило позначитися на прибутковості будуються в сателітах компаній. За даними незалежних аналітиків, продаж активно будуються в передмісті комплексах протягом останнього півріччя збільшився в три-п’ять разів. Наприклад, за інформацією ірпінських забудовників, місцевих комплексах зараз продається по 30-40 квартир на місяць, а це мінімум удвічі вище результати продажів аналогічного житла економ-класу в столиці.

«Ринок приміського житла в останні роки майже повністю зосередився на боротьбі за покупця житла економ-класу, спочатку розглядав спальні райони Києва. І, слід визнати, вже майже виграв цю боротьбу зі столичними забудовниками. При цьому ключовим конкурентоспроможним аргументом у боротьбі за покупця стала не тільки ціна 5,6-7,2 тис. грн за кв. м, але і підвищення (так само, як і в самій столиці) надійності місцевих забудовників », – говорить керуючий партнер консалтингової компанії« Діалог-Класик »Артем Новіков.

Втім, передмістя сьогодні забудовують не тільки місцеві компанії, але і такі відомі і стабільні столичні девелопери, як «Київміськбуд» (Буча, Тарасівка, Українського) і «Житлоінвест» (Бориспіль, Петровське). Ціна їх пропозиції в сателітах досить вигідно відрізняється від столичних розцінок і становить середні для округу столиці 6,5 тис. грн за кв. р.

Обсяги ще увеличатсяп

Лідером по кількості споруджуваного житла серед передмість столиці на сьогодні Ірпінь, де зводиться і продається більше половини від усіх наявних на ринку об’єктів. Той же час, наприклад, у досить популярному серед киян Вишневому сьогодні будується тільки три об’єкти в Броварах – чотири, у Чубинському – п’ять, у Вишгороді – тільки один. Різноманітністю пропозицій не може порадувати і Бориспіль (тут купують новобудови переважно місцеві мешканці та працівники аеропорту). Якщо раніше в місті в активному стані перебувало близько 10 будівництв, то сьогоднішня бориспільська пропозиція обмежується двома споруджуваними об’єктами.

За словами начальника департаменту маркетингу компанії SV Development Володимира Степенко, така активність будівельників Ірпеня частково пов’язана з підвищенням попиту на цей населений пункт (після добудови дороги, що з’єднує масив Новобіличі у Києві з Ірпінь, добиратися до столиці стало набагато зручніше). «У свій час компаніям було виділено дуже багато дільниць в Ірпені і, користуючись сьогоднішнім зростанням рин-ку, вони їх почали активно освоювати. Тому зараз саме тут зосереджена більшість нових проектів, в той час як темпи забудови, наприклад, Броварів або Вишневого знизилися. Хоча саме Вишневе, Бровари, Чабани, Боярка, Коцюбинське залишаються лідерами переваг покупців », – відзначає Володимир Степенко.

За словами експерта, якщо влада основних міст-сателітів піде назустріч забудовникам в земельних питаннях, а компанії, яким вже виділили землі в межах цих населених пунктів, фінансово зміцніють, забудова раніше популярних передмість вийде на колишній рівень, оскільки попит на неї є.

В цілому експерти прогнозують, що вже в цьому році темпи забудови передмість столиці досягнутий київських показників. І, незважаючи на зростання попиту, ціни можуть знизитися. «За кількістю пропозицій нерухомості економ-класу в передмісті вже в цьому році може наздогнати столицю. А якщо забудовники освоять в передмісті панельне домобудівництво, то ціни впадуть ще на 15-20% », – резюмує керуючий директор компанії ARPA Real Estate Михайло Артюхов.