Чому подорожчали кредити?

Кредити в Україні істотно подорожчали. У середньому по ринку підвищення процентних ставок досягло 4%.

Ефективні ставки за автокредитами тепер складають 36,6%, іпотека перевалила за 24% річних, кредит на картку буде коштувати клієнтові майже 70%, а позики готівкою при поверненні банку взагалі подвоюються — ставки до 110%. І це не межа, вважають економісти. Зростання ставок у споживчому кредитуванні цілком може стати тенденцією не тільки грудня і січня. Останні кілька місяців банки залучають від населення занадто дорогий ресурс, 25% річних — вже не екзотика.

За словами радника президента Асоціації українських банків (АУБ) Олексія Куща, нинішня ситуація на ринку споживчого кредитування відображає все, що відбувається у банківській системі України. Всю осінь для боротьби з інфляцією Національний банк адміністративно утримував курс гривні по відношенню до долара. З-за цього комерційні банки втратили гривні, і ресурси різко подорожчали. «Приміром, на міжбанківському ринку вартість «коротких» кредитів злітала до 40-50%, — нагадує Кущ. — У такій ситуації банки змушені були підвищити відсотки за депозитами. А це, в свою чергу, спровокувало зростання вартості кредитів».

Таким чином, зараз на ринку банківських послуг склалася ситуація, сприятлива для вкладників і дуже невтішна для тих, хто планував взяти кредит. Але якщо дорогі депозити банки охоче приймають у будь-який час дня і ночі, роздавати навіть дорогі кредити не поспішають. Так, операційний директор «Кредитмаркет» Володимир Компанієць зазначає, що деякі банки взагалі призупинили роботу з кредитами.

«Зупинка видачі спостерігається для заставних (автомобільних і іпотечних кредитів, а також за картковими і готівковим позиками. Трохи стабільніша ситуація по кредитах на покупку побутової техніки. У цьому сегменті навіть не змінилися процентні ставки, що пояснюється тиском торговельних мереж — партнерів», — пояснив Компанієць.

Правда, повністю відмовитися від кредитування населення банки не можуть — гроші повинні все-таки працювати. Адже колись і вкладник прийде за своїми відсотками. До того ж варто фінансовій установі на якийсь момент покинути кредитний ринок, як в ніші облаштуються конкуренти. Тому позики тимчасово стали «примарними». За спостереженнями аналітиків, формально деякі банки кредити видавати не припиняють.

Але затягують прийняття рішень або свідомо висувають нездійсненні вимоги до платоспроможності клієнта. Як варіант можуть запропонувати позичальнику необхідну суму, але термін кредиту буде дуже короткий. Наприклад, по іпотеці реальні терміни кредитування скоротилися до 5-10 років, а по автокредитах — до року, максимум трьох.

Таким чином, щомісячний платіж стає нереальним для середньостатистичного українця і може становити 4-6 тис. гривень.