Чому іпотека Януковича нікому не потрібна?

Розстрочка на покупку квартири користується більшим попитом, ніж нова державна програма здешевлення іпотеки. У теж час, реалізація програми держіпотеки, при всіх її недоліках, необхідна будівельному ринку.

Таку думку висловили експерти в ході круглого столу, який проводив 3Doma.ua у прес-центрі ІА ЛігаБізнесІнформ.

“Держава дає людям кредит під 3%, а люди йдуть і купують квартиру у забудовника просто з розстрочкою на 3 роки”, – зазначив директор будівельної компанії “Акрополь Груп” (Ірпінь, Київська обл.) Дмитро Войцех.

На думку Войцеха, частина коштів, передбачених у бюджеті на здешевлення іпотеки, доцільно спрямувати на надання забудовникам земельних ділянок з комунікаціями. У теж час, якщо кошти в обсязі 1 млрд. грн. будуть вкладені в реалізацію програми держіпотеки, це, на думку експерта, приведе до підвищення цін на житло.

“Коли збільшиться попит, підніметься вартість. Якби був освоєний 1 млрд., то ціни були б уже, напевно, як в 2008 р, за $1,5 тис. за кв. м”, – сказав Дмитро Войцех.

Представник компанії “Енергополь-Україна” (Київ) Наталія Проніна також зазначає популярність пропозицій щодо розстрочку від забудовників серед покупців житла.

“У нас активно використовується програма розстрочки. Близько 50% квартир продаються з допомогою цього механізму. Також ми співпрацюємо з Державною іпотечною установою, запускається програма кредитування на готове житло під 15%. В тому числі, в рамках співпраці з ДІУ ми вже побудували першу чергу комплексу на 60 тис. кв. м, будується друга черга на 100 тис. кв. м”, – розповіла Наталія Проніна.

На думку експерта, здешевлення іпотеки не користується попитом через відсутність довіри українців до цієї програми.

“Перше питання – це питання довіри. Щодо пільгового кредитування від держави люди подумають багато разів, щоб зважитися на це. Уряди змінюються, а хто це буде компенсувати через кілька років, абсолютно незрозуміло”, – вважає Наталія Проніна.

“Програма дійсно має одну заковику. Це 13%, які потрібно компенсувати і закладати кожен рік до бюджету. В нашому комплексі виставлено 90 квартир, зданих в експлуатацію, під 3%. Поки жодна квартира не прокредитована. Тому що люди бояться, що не буде прийнятий на наступний рік бюджет з урахуванням компенсації учасникам програми цих 13%. При цьому Укргазбанк кредитує наші квартири під 12-15%, люди йдуть і беруть. За минулий місяць 70% квартир куплено в кредит», – каже власник компанії “Омокс” Олексій Кулагін.

При цьому Олексій Кулагін підкреслив, що, незважаючи на всі недоліки програми, її необхідно вдосконалювати, допрацьовувати і активно реалізовувати.

“Ми зобов’язані її запустити, тому що це пожвавлення внутрішнього ринку. Я розглядаю цю програму як перший крок влади до реформування фінансово-банківської системи”, – сказав експерт.

Раніше, заступник директора департаменту Мінрегіонбуду Володимир Височин повідомляв, що з передбаченого в цьому році в бюджеті 1 млрд. грн. на здешевлення іпотеки, на сьогоднішній день освоєно близько 100 млн. грн. Як зазначає чиновник, існує ймовірність, що кошти не будуть реалізовані в повному обсязі, у зв’язку з чим, розглядається можливість перерозподілу суми на інші житлові програми.