Чому дорожчає оренда житла в столиці?

Чого чекати від ринку оренди житла потенційним наймачам квартир?

Дизайнер Мар’яна Бугримова вже третій тиждень намагається зняти квартиру у Києві. Вона шукає акуратну «однушку» біля метро. Бюджет – 350 доларів на місяць (2800 грн), включаючи комунальні послуги (квартплату). Але поки за такою ціною квартири їй не зустрілися. Всі пропозиції починалися від 400 доларів (3200 гривень). Причому окремим рядком видатків власники включали оплату комунальних послуг. «У місяць я заробляю 5300 гривень. Якщо я буду віддавати за квартиру 3200 плюс ще оплата комунальних, мені на життя залишиться близько двох тисяч гривень. Цих грошей мені вистачить тільки на їжу та проїзд, тобто жити я буду від зарплати до зарплати», – міркує Мар’яна. В такій ситуації опиняються багато хто, хто вирішив зняти квартиру у Києві.

Все вище і вище

Розцінки на оренду квартир в Києві ростуть, починаючи з серпня 2011 року. Тільки за минулі два місяці 2012 року зняти квартиру в Києві стало дорожче на 3%, тепер середня цінуючи оренди однокімнатної квартири становить близько 410-420 доларів в місяць.

За рік квартири подорожчали майже на 15%. Найдорожчі пропозиції по оренді квартир – у Деснянському районі (від 350 доларів на місяць), найдорожчі варіанти виставлені в Печерському районі Києва (від 580 доларів в місяць).

Аренда квартир в столице

Цікаво, що зростання цін майже не торкнувся дорогих квартир. Зокрема, середня вартість оренди квартир бізнес-класу практично не змінилася (0,3-0,5% порівняно з аналогічним періодом минулого року). Аналогічна тенденція з квартирами преміум-класу. Там не так сильний попит, тому власники квартир дорожать своїми клієнтами і охоче йдуть їм на поступки в питаннях вартості.

А ось економклас завдяки підвищеному інтересу клієнтів котрий місяць демонструє завидні темпи зростання. Саме ці квартири користувалися найбільшою популярністю в українців. «Такі квартири швидко здавалися в оренду – зазвичай за пару днів. В цьому сегменті майже не було торгу, тому квартири дорожчали. А ось відчутних змін у структурі попиту і пропозиції квартир бізнес – і преміум-класу не спостерігалося», – говорить ріелтор Іван Єфименко. За його словами, найбільшим попитом користувалися однокімнатні квартири з вартістю оренди до 3500 грн. і двокімнатні квартири із роздільними кімнатами з вартістю оренди до 5000 грн.

При цьому найбільш затребуваною нерухомістю були квартири економ-класу. Протягом року На ринку оренди квартир у Києві переважали однокімнатні (близько 40%) та двокімнатні (35%) квартири. Трикімнатні квартири склали близько 20%, а найменше, як і раніше, на ринку було представлено багатокімнатних (більше чотирьох кімнат) квартир – 3-5%.

Рубіж і перспективи

На думку фахівців агентств нерухомості, ціни на оренду квартир будуть рости і далі. Непоганим часом для бажаючих зняти квартиру буде квітень – період, коли з квартир з’їдуть студенти (у багатьох Внз у зв’язку з проведенням Євро 2012 сесія буде завершена достроково), тоді на ринку з’явиться більше пропозицій, і ціни можуть трохи знизитися. «Однак робити велику ставку на квітень не варто. Напередодні чемпіонату з футболу дуже багато будуть шукати іноземних клієнтів. Адже ціни на добову оренду на час чемпіонату складають зараз 100 доларів. А що буде ближче до чемпіонату? Звичайно, всі хочуть заробити», – міркує Іван Єфименко. На його думку, шукати квартиру найкраще буде після завершення футбольного турніру. Найкращий час – кінець червня-початок липня.

«Студентів не буде, гості поїдуть, розпочнеться сезон відпусток. В цей період і так ціни традиційно спускаються вниз», – говорить брокер. За його словами, клієнти можуть розраховувати на знижку, і навіть на приємні бонуси від власників квартир. Наприклад, на оновлення старої меблів, купівлю нової техніки в квартиру, ремонт і заміну сантехніки за рахунок власника квартири.

Структура щомісячних витрат українця виходячи із заробітної плати у розмірі 5,5 тисячі гривень

Зіграти на зниження вартості може і загальна економічна ситуація в країні. Економісти щосили готують серйозну девальвацію гривні, а деякі і зовсім говорять про другу хвилю кризи. «Зараз далеко не кожен може дозволити собі знімати самостійно квартиру. Тенденція минулого року – клієнти стали об’єднуватися в питаннях оренди квартири. Наприклад, однокімнатну заселяються дві-три дівчини, «двушку» знімають дві сімейні пари, «трійка» іноді схожа на гуртожиток», – каже Іван Єфименко. І це не дивно. Адже подужати оплату квартири в 3-3,5 тисячі гривень при середній (неофіційною) зарплати по Києву 4,5-5,5 тисяч гривень одному практично неможливо.