У багатьох країнах дерев’яні будинки користуються популярністю. У Фінляндії – 91%, в США – 94%, в Канаді – 84%, у Німеччині – 70%, у Росії 67 % приватних будинків побудовані з деревини. Якщо 10-15 років тому люди мріяли про цегляних будинках, то зараз тенденція змінилася.
Мати у володінні будиночок з природного матеріалу – це не тільки модно, але і доцільно, оскільки турбота про власне здоров’я завжди для людини залишається на першому місці. Які ще будівельні матеріали можуть зрівнятися з деревом в плані екологічної чистоти? Але чи так це добре і доступно, як це рекламують будівельні і архітектурні фірми. І чи варто вкладати гроші в будівництво такого будинку або купувати готові.
Чому «так»:
- Будинок можна побудувати в будь-якому місці, на ґрунті будь-якої складності.
- Сучасні технології дозволяють усунути більшість недоліків деревини.
- Дерево дихає, пропускаючи кисень, якого так не вистачає в цегляних будівлях з металопластиковими вікнами. Відпочивати в такому будинку одне задоволення! Англійські вчені встановили, що люди живуть в таких будинках менше хворіють хронічними захворюваннями. А японські психологи цілеспрямовано орендують дерев’яні будиночки для лікування пацієнтів, оскільки процес одужання проходить набагато швидше.
- Дерево володіє теплоізоляційними властивостями, що дозволяє заощадити на опаленні будинку, порівняно з цегельним.
Різновид будівельного матеріалу:
Дерев’яний зруб (складений із спеціально оброблених колод, не поступається цегельній по періоду служіння);
Щитовий будинок (швидко зводиться за рахунок готових щитів);
Каркасний будинок (компроміс між двома попередніми видами, але витрат побільше).
Чому «ні»:
- У дерев’яний будинок можна заселитися лише через півроку після закінчення будівництва, і вимагає ще до 3-х років вистоювання для усадки будинку.
- Пожежонебезпека! Цей нюанс змушує задуматися багатьох мрійників екологічно чистого будинку, оскільки у випадку пожежі згорить все, крім фундаменту і за дуже короткі терміни.
- За будинком потрібен щорічний догляд фахівців або знаючих людей. Різних жуків, комах, а також гниття дерева ще ніхто не відміняв, з цього потрібна профілактика та періодичний огляд.
- Усушка деревини з часом, що вимагає спеціальних конструктивних заходів.
І найголовніше – це ціна! Тенденція на нашому ринку така, що будівництво дерев’яних будинків в Україні коштує дорожче, ніж зведення цегляних будинків. Хоча у всьому світі картина з точністю навпаки. Вся проблема полягає в купівлі якісного матеріалу, якого дуже мало і за величезні гроші. Тому фірми харчуються на тлі яскравої реклами , що приховати не тільки інформацію про самому дереві (характеристику і місце виготовлення), але примудряються використовувати технології швидкого взводу, які впливають на якість, зовнішній вигляд самого котеджу, а також безпеку майбутніх мешканців. Багато фірм України, які займаються розробкою проектної будівель, на питання, чи варто будувати будинок з дерева, відповідають:” Побудувати можна, але ми б вам не радили!”