Чого чекають від земельної реформи

Розгляд законопроекту про ринок земель відкладено через старту парламентської виборчої кампанії. В якому вигляді цей документ буде прийнятий – поки не ясно. Однак і нинішня його редакція викликає чимало нарікань від учасників агроринку.

У лавах експертів земельна реформа викликає активну дискусію. Учасники ринку щосили обговорюють наслідки прийняття закону про ринок земель в його нинішній редакції. “У законопроекті про ринок земель залишилося ще багато дискусійних питань. Один з основних – хто може виступати власників земель сільськогосподарського призначення”, – зазначив партнер юридичної компанії Jurimex Олександр Шишканов

На його думку, цілком обґрунтованою є позиція України, що земля повинна належати тільки громадянам України, державі та територіальним громадам, а не концентруватися в руках аграрних холдингів. “Але наслідком відсторонення від сільгосппідприємств власності на землю стане неповноцінний обіг земель сільськогосподарського призначення“, – вважає він.

За словами експерта, все йде до того, щоб замінити 6,5 мільйонів власників розпайованих земель на пару десятків тисяч. “Відповідно, оренда і надалі залишиться основною формою землекористування, що, в свою чергу, спричинить за собою зниження зацікавленості банків у кредитуванні сільського господарства під іпотеку землі”, – заявив він.

У свою чергу, партнер ЮФ “Софія” Олександр Поліводський вважає, що закон про ринок земель правильно було б розбити на кілька компонентів і прийняти кожен окремо. “Наприклад, вивести в окремий закон запитання конкурентного продажу земель державної та комунальної власності. І залишаться лише технічні та спірні питання – як проводити, де брати ліцитаторів, – а не політичні за своїм змістом, і не буде великих дискусій на рівні громадськості”, – упевнений він. Юрист також звернув увагу на відсутність чіткої процедури реєстрації права на землю з 2013 року.

Земельна реформа викликає чимало нарікань і в лавах самих аграріїв. “Всі законопроекти Верховної Ради по впливу на сільське господарство, спрямовані на того, хто є орендодавцем землі. А на того, хто працює на цій землі, все більше і більше зростає тиск. Іноді деякі законопроекти вражають своєю необізнаністю з приводу існуючих реалій на аграрному ринку”,- підкреслив глава Аграрного союзу України Геннадій Новіков.

Яким насправді буде ринок землі в Україні, залежить від завершення земельної реформи. І від того, наскільки державні мужі прислухаються до думок експертів агроринку при прийнятті відповідного закону. Поки ж, розгляд самого важливого законопроекту “Про ринок землі”, відкладено. “Ми вважаємо недоцільним, в силу того, що в нашій країні йде виборча кампанія, не виставляти цей закон на голосування. Оскільки, заграючи з електоратом, є ризики наповнити такий важливий і революційний для України закон різними популістськими нормами. І наслідки цього зроблять його неробочим. Тому, я думаю, він буде прийнятий новим парламентом, але в цьому році. І звідси будуть зрозумілі терміни завершення земельної реформи“, – заявив глава Державного агентства земельних ресурсів України Сергій Тимченко.

Крім того, за його словами, Україна готова переймати досвід запровадження ринку землі у європейських країн. Для цього в нашій країні створюється міжнародна експертна група з провідних спеціалістів Євросоюзу у земельній сфері для допомоги у завершенні земельної реформи у нашій державі. “Передовий досвід країн із стабільною економікою свідчить про необхідність створення державного інституту щодо ефективного управління державними землями та здійснення проектів консолідації. Процес консолідації земель є витратним і державний бюджет не може найближчим часом вирішити цю проблему. Тому необхідно створити інститут, який був би самоокупним за рахунок ринкових операцій із землею”, – зазначив Тимченко.

За його словами, надзвичайно важливим і корисним для вітчизняних фахівців є досвід європейських колег, серед яких безумовним лідером як в побудові сучасного кадастру, так і в питаннях консолідації земель, створення ефективного інституту державного управління землями – земельного банку є Королівство Нідерланди. Враховуючи досягнення в цій сфері голландських колег, однією з основних цілей земельного банку є консолідація земель. Тим більше, що Євросоюз позитивно сприймає ідею створення земельного банку в Україні і готовий надати організаційно-методичну підтримку щодо створення цього закладу.