Через податок на нерухомість забудовникам доведеться змінювати проектування квартир

Ініційований урядом податок на нерухомість стане додатковим чинником для зменшення площі об’єктів економ і бізнес-класу. І ніяк не відіб’ється на об’єктах преміум-класу.

У разі прийняття податку на нерухомість нововведення відіб’ється на проектованих об’єктах житлової нерухомості. “Зокрема варто очікувати, що нова пропозиція квартир і котеджів економ і бізнес-класу в більшості обмежиться площею, яка не буде обкладатися податком”, — говорить директор проектної групи “Архиматика” Олександр Попов.

Також стало відомо, що незважаючи на те що законопроект знову відправили на доопрацювання, забудовники будуть враховувати ймовірність його прийняття. Покупці навряд чи будуть масово купувати житло, за яке доведеться платити податок у майбутньому. Навіть якщо сьогодні податок несуттєво позначиться на добробуті громадян, то в майбутньому ставки можуть зрости.

“Тому розмір платежів може стати вагомим фактором при виборі житла“, — продовжує експерт. Тенденція до зменшення проектованих об’єктів спостерігається вже з 2008 року, і продиктована вона попитом покупців. Також в “Архиматика” відзначають, що обмежені фінансові можливості інвесторів змусили забудовників переглянути планування квартир і котеджів. За останні три роки середня загальна площа проектованих об’єктів нерухомості, будь то квартира або котедж, скоротилася на 20-45%.

“В посткризових проектах квартири планувалися невеликих площ. Приміром, площа трикімнатної квартири не перевищує 100-110 кв. м, а норми закону таких квартир не стосуються. З приводу розробки нових проектів, думаю, девелопери не будуть поспішати орієнтуватися на податок на нерухомість. Спочатку необхідно вивчити реакцію ринку і подивитися, чи приживуться нові норми в Україні”, — сказав “Делу” комерційний директор девелоперської компанії “НЕСТ” Костянтин Браво.

Однак, за словами експертів, введення податку відіб’ється не на всіх сегментах ринку нерухомості. Зокрема він не торкнеться проектів об’єктів преміум-класу. “Введення податку на нерухомість практично нічого не змінить у проектах преміум-класу. При виборі квартири еліт-класу покупці звертають увагу в першу чергу не на розмір податку, який їм доведеться платити, а на якісні параметри житла, його місце розташування. Крім того, більшість елітних квартир потрапляють під оподаткування, так як площі більшості об’єктів перевищують 120 кв. м. Це обумовлено характером попиту в сегменті. Тому навіть після введення податку на нерухомість і податку на розкіш, про який зараз ведеться багато дискусій, забудовники навряд чи стануть зменшувати площі елітних квартир”, — відзначив “Делу” директор з розвитку бізнесу компанії Knight Frank Ярослава Чапко.

Нагадаємо, “Справа” писало, як фізичні особи зможуть обійти податок на нерухомість. “Згідно з чинним положенням Податкового Кодексу України при нарахуванні податку на нерухомість фізичним особам оподатковувана житлова площа зменшується на 120 кв. м для квартири і 250 кв. м для житлового будинку. Кожен власник з метою зниження оподаткування може зменшити розмір своєї житлової площі, скажімо, оформивши житловий будинок житловою площею в 750 кв. м на себе і двох дітей. Таким чином, можна буде заощадити власний бюджет на 14 485,50 грн.”, — пояснює старший юрист міжнародної юридичної групи AstapovLawyers Юлія Яшенкова.

Також необхідно звернути увагу на те, що податок сплачується виходячи саме з житлової, а не загальної площі об’єкту житлової нерухомості. Це означає, що гардеробні, комори та інші нежитлові приміщення не враховуються при нарахуванні суми податку. Тобто “сумлінні” громадяни, які зуміли “домовитися” з відповідальним співробітником, зможуть зменшити площу житлових приміщень при проведенні інвентаризації об’єкта.