Через чотири дні ринок нерухомості зупиниться

У п’ятницю на цьому тижні вступають в силу нові правила оцінки нерухомості.

Якщо ви хочете продати нерухомість за старими правилами, то у вас на це залишилося чотири дні. 1 листопада набувають чинності нові правила оцінювання нерухомості. Послуги з оцінки будинків і квартир зможуть надавати тільки компанії, що мають спеціальний сертифікат суб’єкта оціночної діяльності. Станом на кінець минулого тижня такі папери отримали всього близько 300 компаній. Як кажуть експерти, цього вкрай мало, і в перші дні місяця операції з нерухомістю можуть виявитися замороженими.

НІХТО НІКУДИ НЕ ПОСПІШАЄ

Зараз в Україні працюють понад 10 тисяч оцінювачів нерухомості, нові ж ліцензії за тиждень до нововведення отримали тільки 319 компаній. Такі дані наводить на своєму сайті Фонду держмайна.

Швидкість їх видачі вкрай мала. Якщо три місяці тому ліцензії отримала 161 компанія, станом на початок тижня їх кількість збільшилася до 251 фірм, а до п’ятниці зросла ще на 68 компаній. Порівняно з теперішньою армією оцінювачів, цифра 319 виглядає смішно. Виходить, що на кожну область і столицю припадає в середньому по 12 оцінювачів. Скільки їх потрібно, щоб люди не стояли в чергах? Експерти кажуть, що приблизно стільки ж, скільки і нотаріусів.

– В Україні близько 6600 нотаріусів, – говорить віце-президент Ліги експертів України” Андрій Гусельников. – З них 828 – це державні нотаріуси. Це говорить про те, що з першого числа нотаріуси зі своїми клієнтами вишикуються в чергу до даних суб’єктів оціночної діяльності для того, щоб робити оцінку. Це черговий скандал, і я думаю, що ми будемо його активно обговорювати в найближчі два тижні.

Підтримують його і інші експерти. Вони кажуть, що Фонд держмайна затягує з видачею ліцензій вже пройшли навчання експертів.

– Зараз багато директорів та спеціалісти оціночних компаній вже пройшли навчання і здали екзамени, – говорить аналітик компанії SV Development Сергій Костецький. – Але Фонд держмайна не поспішає видавати їм ліцензії. При цьому ліцензованих компаній, навіть якщо за останні дні перед 1 листопада їх кількість зросте до 500, не вистачить на всю Україну. Ми прогнозуємо, що в листопаді ринок нерухомості з початку місяця може бути паралізований.

У Фонді держмайна поки зберігають мовчання і на наші запити поки не відповідають. А експерти продовжують малювати картину на ринку в похмурих тонах.

ТЕРМІНИ І ЦІНИ ЗРОСТУТЬ

Зараз оцінка нерухомості робиться за кілька днів. Якщо оцінювачів не буде вистачати, то строк виконання їх роботи істотно збільшиться.

– Зараз людина може, як і до нотаріуса, прийти до оцінювача, який поруч у нього в будинку знаходиться, отримати послугу за 1-2 дні і швидко провести операцію, – говорить голова ради Всеукраїнської громадської організації “Українське товариство оцінювачів” Олексій Амфітеатров. – За новими правилами і договорами, які нові суб’єкти оціночної діяльності пропонують клієнту, людина буде чекати до двох тижнів.

Природно, зростуть і ціни на послуги оцінки. У серпні, коли дана норма вступила в силу, а перенесли її тільки на наступний день, ціни на послуги оцінювачів з ліцензією зросли вдвічі. Якщо раніше за оцінку квартир брали 250-300 гривень, то тепер вартість послуги зросла до 600 гривень. При цьому додзвонитися до них було проблематично з-за ажіотажу всі телефони були зайняті. Нам пощастило приблизно з десятої спроби.

Про те, буде чи не буде працювати нова схема, ми дізнаємося зовсім скоро – у найближчу п’ятницю.

Для первинного житла

Якщо ви збираєтеся купувати нову квартиру в забудовника, то для вас в листопаді нічого не зміниться. Як кажуть ріелтори, квартири в будинках, які не введені в експлуатацію, в оцінці не потребують – схема їх продажу через облігації і фонди фінансування будівництва не передбачає такої оцінки.

Для вторинного житла

Якщо вам знадобиться здійснити правочин у перші дні після нововведення, то вам доведеться зібрати пакет документів (див. список), звернувшись до оцінювача, який має сертифікат суб’єкта оціночної діяльності. Їх повний список буде опублікований на сайті Фонду держмайна України. Після того як ви отримаєте на руки оцінку, можете йти з покупцем до нотаріуса.

До РЕЧІ

Де подивитися список оцінювачів

Фонд держмайна щодня оновлює список оцінювачів з ліцензіями на своєму сайті. З 1 листопада цей список буде опублікований, швидше за все, на головній сторінці сайту відомства (www.spfu.gov.ua). Зараз же його можна знайти трохи несподіваному місці у розділі “Оцінка майна”, де потрібно перейти за посиланням “Оголошення та анонси”.

ВАЖЛИВО ЗНАТИ

Список документів для угоди

* Правовстановлюючий документ, що підтверджує право власності на об’єкт нерухомості;

* технічний паспорт об’єкта нерухомості, куди і вписується оціночна вартість;

* оцінка нерухомості;

* витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно;

* довідка про відсутність податкової застави;

* довідка про відсутність заборон на відчуження;

* паспорти та ідентифікаційні коди всіх власників нерухомості, чоловіка або дружини власника, якщо продавець перебуває в шлюбі;

* свідоцтво про реєстрацію шлюбу продавця;

* заяву подружжя про згоду на відчуження об’єкта нерухомості, що перебуває у спільній власності;

* свідоцтва про народження дітей, якщо діти є власниками;

* дозвіл органів опіки та піклування на відчуження об’єкта нерухомості в інтересах неповнолітніх дітей або недієздатних громадян.

ПЕРЕД ОПЕРАЦІЄЮ

  • Збираємо документи
  • Шукаємо лицензиро-ного оцінювача
  • Оцінюємо нерухомість
  • Йдемо з покупцем до нотаріуса

Схема оплати

  • Відкриття рахунків в банку продавцем і покупцем
  • Покупець змінює валюту на гривню
  • Покупець вносить гроші на свій рахунок
  • Покупець переказує кошти на рахунок продавця
  • Продавець знімає кошти, сплативши комісію
  • Продавець при бажанні обмінює гривню на валюту. Обмеження 150 тис. гривень в день в одному банку.