Бути чи не бути ріелторської діяльності в Україні?

Для того, щоб подолати безліч правил і бар’єрів в Україні, вітчизняний бізнес витрачає час, сили і засоби, але чиновник завжди придумає шлях довший, а бар’єр вище.

І спроби чиновника “врегулювати”, “поліпшити” процес не дарма насторожують підприємців.
Так, зроблена чергова спроба “врегулювання” у сфері нерухомості. Народним депутатом Ігорем Прасоловим розроблений і зареєстрований у Верховній Раді законопроект № 8781 “Про ріелторську діяльність”.
Асоціація фахівців з нерухомості (ріелторів) України звернулася до Прем’єр-міністра України Миколи Азарова з листом, де висловила тривогу громадськості щодо пропонованих нововведень.

Що ж так стурбувало фахівців з нерухомості? Вже з перших статей законопроекту зрозуміло, що під виглядом саморегулівної організації буде створено новий державний регулятор-монополіст, сфера впливу якого буде необмеженою.

Так, будь-які консультації, аналіз інформації у сфері нерухомості, будь-яка діяльність з огляду, підбору землі і будівель, супроводу угод і т. п. в разі прийняття цього закону буде кваліфікуватися як ріелторська діяльність.

А Ріелторська палата, єдина уповноважена на всій території України, і буде керувати цією діяльністю. Жоден фахівець не буде мати ніяких прав до отримання свідоцтва, виданого Ріелторською палатою, в порядку, встановленому самою палатою, за певну палатою ціну.

До цього доведеться пройти навчання, причому тільки в навчальних закладах, визначених палатою, затвердженої палатою програмі, здати іспит представникам палати і отримати сертифікат, знову ж встановленою новоявленим регулятором-монополістом форми, у затвердженому порядку і після оплати.

Сертифікат і свідоцтво у вас можуть відібрати в будь-який момент позбавити вас права займатися бізнесом. Підстави для вилучення знову-таки визначаються Ріелторською палатою. Ця організація передбачає існувати на внески своїх членів, а членство в ній, виходячи з тексту закону, буде обов’язковим. За порушення встановлених самозваним регулятором правил ріелтори будуть жорстоко покарані – види покарань, тяжкість провини і санкції визначить Ріелторська палата!

Асоціація ріелторів України вважає недопуститым прийняття цього закону і просить громадськість підтримати її позицію.

В уряді також неодноразово озвучувалася позиція щодо того, що неприпустимо створення нових адміністративних бар’єрів для бізнесу, запровадження нових дозвільних документів (сертифікатів, свідоцтв), делегування державних функцій організації, яка свідомо може злоупортеблять монопольним становищем на ринку нерухомості, знищить конкуренцію і свободу ведення бізнесу.