Будівництво індустріальним методом позначиться на якості житла – експерт

Україна може повернутися до панельного житла.

Зведення будівель індустріальним методом за державний рахунок або за підтримки уряду дозволить прискорити введення житла в експлуатацію на 40-50% за рахунок економії часу на внутрішній обробці і фасадних роботах. Залежно від використовуваних матеріалів і масштабів будівництва, вартість квартир в таких будинках може бути на 20-30% нижче, ніж у приватних забудовників.

Таку думку висловив начальник відділу продажів ЖК ” Park Stone Дмитро Шостя, коментуючи заяву віце-прем’єра Олександра Вілкула про впровадження в Україні індустріальних підходів до будівництва соціального та доступного житла.

За словами експерта, в основі індустріального методу будівництва лежить виготовлення панелей для житлових будівель в безпосередній близькості від будівельного майданчика. «По суті, мова йде про повернення до панельним будинкам, які зводяться з вже готових конструкцій. Цей метод дешевше монолітного будівництва, оскільки забудовник не споживає додаткові ресурси на обробку і фасад будівлі. Це прискорює і здешевлює процес», – відзначає Шостя.

Експерт також додає, що матеріали, які можуть бути використані при такому будівництві, напевно будуть недорогими, хоча Кабмін і заявляє про використання енергозберігаючих технологій. «З-за самого принципу – складати готові панелі – є ризик появи згодом тріщин між ними, грибка на внутрішній стороні стін, «свищів» на стиках та інших недоліків, знайомих кожному жителю панельного будинку. Гроші, які будуть зекономлені на будівництво такого житла, рано чи пізно доведеться витратити на утеплення та капітальні ремонти», – говорить Шостя.

Крім того, він також додав, що в будинках, побудованих індустріальним методом, буде дуже мізерний вибір планувань, а перепланування буде суттєво ускладнено через велику кількість несучих стін.

На думку експерта, причина, по якій уряд йде по шляху відродження індустріального підходу в будівництві – це незговірливість забудовників, які не бажають продавати для державних програм квартири за заниженими цінами. «Зараз ринок поступово оживає, багато компанії бачать перспективу продати житло за ринковою ціною, тому інтерес до участі в держпрограмах з їх нестабільним фінансуванням знижується. Навіть «наближені» компанії, які мали важелі адміністративного впливу на процеси фінансування, поступово знижують свою активність у цьому напрямку», – каже Шостя.

Нестабільність фінансування є ризиком і для індустріального методу будівництва, вважає експерт. «Щоб бути рентабельним, завод з виробництва готових конструкцій повинен обслуговувати цілі житлові масиви. Сьогодні важко сказати, яким буде механізм фінансування цього проекту з боку держави. Незрозуміло, чи вистачить коштів, щоб забезпечити замовлення на житло в обсязі, достатньому для виходу заводу на рентабельність», – зазначає він.