Будівельні компанії та їх представники не зможуть брати участь у створенні ОСББ

Закон «Про внесення змін у деякі законодавчі акти про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» унеможливлює участь забудовників та їх представників при створенні об’єднань.

Про це повідомили в Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства.
«При врахуванні пропозицій народних депутатів України було врегульовано болюче питання створення ОСББ забудовниками. Мали місце випадки, коли ОСББ створювалося трьома особами, що мають відношення до забудовника.

Внесенням змін до статті 6 закону «Про ОСББ» встановлено, що «Установчі збори об’єднання у новопостроеных багатоквартирних будинках скликаються після отримання правовстановлюючих документів більшістю власників жилих та нежилих приміщень», – повідомили в прес-службі відомства.

Ця норма буде сприяти усуненню проблемних питань в частині створення ОСББ та унеможливить зловживання з боку забудовників. Згідно із законом, ОСББ буде оплачувати холодну та гарячу воду, теплову та електричну енергію, природний газ, комунальні послуги та послуги з утримання будинків за цінами (тарифами), встановленими для населення. Документ також передбачає відмову від терміна «балансосодержание», замість якого вводиться поняття «управління будинком», відмова від категорії членства в ОСББ та ін. Основними факторами, які негативно впливають на процес створення та діяльності ОСББ, Мінрегіонбуд називає відсутність керуючих компаній, низький рівень розвитку конкурентного середовища у сфері управління та утримання житлового фонду.

При цьому в Мінрегіонбуді зазначають, що відомство продовжує роботу над удосконаленням законодавства в питанні ОСББ. За даними відомства, в Україні на сьогоднішній день працює 14,25 тис. ОСББ при запланованій кількості в 14,58 тис. До 2014 р. їх кількість має зрости до 45,53 тис.

В Україні на 1 січня 2012 року працює 536 приватних підприємств з утримання житла. При цьому в поточному році створено 37 таких підприємств і ліквідовано 22. Крім того, в Україні працюють 73 служби єдиного замовника.
Мінрегіонбуд розробив законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо ОСББ» в 2010 р. Закон був прийнятий парламентом 15 березня 2012 р. і знаходиться на підписі президента.

Нагадаємо, що закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо ОСББ» передбачає, що земельні ділянки державної або комунальної власності, на яких розташовані багатоквартирні жилі будинки, належні до них будівлі, споруди, а також прибудинкові території, надаються в користування юридичним особам, які здійснюють управління цими будинками.

У разі утворення в багатоквартирному житловому будинку ОСББ земельну ділянку, на якій розміщений багатоквартирний жилий будинок, належні до нього будівлі, споруди а також прибудинкова територія, за клопотанням вищого органу управління об’єднання передаються безоплатно у власність або постійне користування цьому об’єднанню.

Законом також визначається поняття «спільне майно в багатоквартирному будинку». Таким майном вважається нероздільна частина багатоквартирного будинку, яка складається з частини допоміжних приміщень, конструктивних елементів, технічного обладнання такого будинку та загальне майно всередині та за межами багатоквартирного будинку.