БТІ може перешкодити нотаріусам реєструвати нерухомість

Новий рік приніс Україні безліч нововведень. З 1 січня 2013 року набули чинності положення двох кодексів, 52 законів, 36 актів Кабміну та один указ президента.

Перераховувати всі ці документи немає ніякої можливості, та й, мабуть, потреби. Зупинимося лише на найбільш важливих, які можуть безпосередньо торкнутися кожного українця.

Квартири реєструватимуть нотаріуси

З 1 січня 2013 року в Україні набуває чинності закон, згідно з яким БТІ не буде реєструвати перехід права власності на квартиру. Цю функцію тепер будуть виконувати нотаріуси. Також буде створено Єдиний державний реєстр.

І це, мабуть, справжній новорічний подарунок. Закон, безсумнівно, спростить життя українцям: документи на реєстрацію нерухомості можна буде подавати в електронному вигляді, строки на реєстрацію скоротили з 14 до 5 днів, крім того, оформити документи можна буде в будь-якому місті, незалежно від місця знаходження квартири або будинку. Але найголовніше: тепер покупцеві не потрібно буде після операції йти в БТІ і стояти в чергах, щоб зареєструвати куплену квартиру.

Ще один важливий момент: обов’язкова технічна інвентаризація квартири, що продається, також скасовується. Це означає, що покупець може придбати нерухомість з незаконним переплануванням.

“Це сама розумна реформа за всі роки української незалежності, – запевнила ТСН.иа адвокат Тетяна Монтян, – Це страшне позорище, що ми остання європейська країна, яка ввела реєстр і кадастр. Насправді, всім поколінням наших політиків треба вбитися об стіну намазала отрутою від сорому і ганьби, що це сталося тільки зараз”.

Тепер тільки залишається подивитися, яким буде виконання цієї реформи. Як відомо, навіть найкращий закон можна зарубати в процесі виконання. Монтян не виключає, що БТІ буде саботувати реформу. Адже у них забрали “дуже жирну шкварку” без будь-якої компенсації.

“БТІ можуть не видавати інформацію нотаріусам, у них на даний момент вся інформація про майнові права, а реєстр невинно чистий. І він буде наповнюватися по ходу п’єси. У нас буде так звана спорадична реєстрація: хто прийшов, кому треба здійснити відчуження, той і реєструється”, – прогнозує Монтян.

Втім, без роботи БТІ не залишиться. Буде займатися своїми прямими функціями — проводити технічну інвентаризацію (видачу та оновлення техпаспортів) і оцінювати майно.

Вакансії без віку

У 2013 році набуває чинності закон “Про зайнятість населення”. У цьому законі багато норм, які можна назвати інноваційними. Вперше в українському законодавстві з’явилися такі слова, як “аутстаффінг”, “рекрутинг”, “аутсорсинг”.

Отже, що зміниться у житті українців після того, як з нового року нові норми набрали сил? Ось, на наш погляд, основні новели цього закону.

По-перше, збільшено допомогу безробітним. У новому документі порядок і розміри виплати визначаються виходячи із середньої зарплати за 12 місяців, коефіцієнтів загального страхового стажу і сплати внесків.

Щоб виключити дискримінацію шукачів за будь-якою ознакою, в законі є норма, яка забороняє в оголошеннях про вакансії зазначати обмеження за віком і статтю кандидатів, а також вимагати від осіб, які працевлаштовуються, відомостей про особисте життя.

Але ця новація викликає багато скепсису у фахівців ринку праці. Адже якщо вимоги про вік не згадуються в рекламі, це не означає, що їх немає насправді. Та й механізм контролю за реалізацією цього положення поки не передбачений. “Роботодавець завжди має право вибору. Він запросить претендента на співбесіду, і якщо він йому не підійде, то він його відсіє. І тут здобувач ніяк не причепиться,” – зазначила у розмові з ТСН.иа pr-менеджер компанії HeadHunter Україна Наталія Маціпура.

Також закон дозволяє вирішити вічну проблему молодих фахівців – відсутність досвіду роботи. Ще будучи студентом вузу чи ПТУ, молода людина може пройти стажування строком до півроку. Незважаючи на те, що йому можуть за це і не платити зарплату, інформація про стажування студента буде вноситися в трудову книжку як стаж. Тобто після випуску він зможе довести, що має досвід роботи.

І нарешті, компанії, які займаються підбором персоналу, відтепер зможуть брати плату за свої послуги тільки з роботодавців. Відчутний плюс полягає в тому, що з ринку підуть шахраї, які видавали безробітним українцям інформацію про неіснуючі вакансії.

Податкові подарунки

А тепер не дуже приємна новина для власників великої житлоплощі. C1 січня в країні вводиться податок на нерухомість. Фахівці податкової запевняють, що переважна більшість українців не понесе додаткових фінансових витрат.

Ставку встановлюють органи місцевого самоврядування. Для квартир з житловою площею до 240 м2 та житлових будинків до 500 м2 вона не перевищує 1% від розміру мінімальної зарплати. За житло більшого розміру доведеться платити 2,7% від мінімального заробітку. Українці зможуть скористатися податковою пільгою у тому випадку, якщо площа квартири не перевищує 120 м2, а будинку 250 м2. Але застосувати пільгу можна тільки один раз за звітний рік та лише до одного об’єкта нерухомості.

Аналітики податкової підрахували, що завдяки нововведеному податку місцеві бюджети вже у 2013 році отримають близько 75 мільйонів гривень. На сьогодні в Україні нараховується 28 мільйонів житлових об’єктів, які підлягатимуть оподаткуванню податком на нерухоме майно.

Сплачуватиметься податок один раз на рік. До 1 липня 2013 року власники об’єктів житлової нерухомості, яка підлягає оподаткуванню, отримають податкові повідомлення-рішення про суму податку та платіжні реквізити. Якщо платник не згоден з розрахунками податкової, він має право звернутися до податкового органу для звірки даних.

Але є і приємна “податкова” новину. Українцям дозволили не платити податок при продажу авто. Відтепер вже не потрібно вносити відрахування державі при продажу одного легкового автомобіля, мотоцикла чи мопеда. Прибутковим податком тепер оподатковується тільки друга за рахунком і більш продаж техніки в році – в даному випадку доведеться заплатити 5% від середньоринкової вартості ТЗ.

Нагадаємо, що раніше (до 1 січня 2013 року) прибутковим податком обкладалася будь-який продаж техніки: при першій реалізації легкового автомобіля, мотоцикла або мопеда року необхідно було заплатити 1% від їх вартості, а при другому продажу – ті ж 5%.

Нові правила дорожнього руху

Але це ще не всі новини для автомобілістів. МВС завершило громадське обговорення нововведень до Правил дорожнього руху. Тепер документ розгляне Кабмін, і, за прогнозами самих розробників, правила почнуть працювати вже в перші місяці 2013-го.

Нововведення покликані привести українські ПДР у відповідність з Міжнародною конвенцією щодо безпеки дорожнього руху.

І водії, і пішоходи будуть зобов’язані в темний час доби мати на собі світловідбиваючі елементи. Водії, що виходять з машини, повинні будуть одягатися в сигнальні жилети. А пішоходам, які переходять трасу, достатньо буде стікерів.

З тією ж метою — підвищеної помітності на дорозі — в осінньо-зимовий період (з 1 жовтня по 1 травня) за межами населених пунктів машини повинні будуть їздити з включеним ближнім світлом.

Ще одна світова норма, впроваджувана тепер в Україні, — обов’язкова вимога до водіїв їздити тільки на гумі, що відповідає сезону.

Крім того, вводиться заборона паркування на газонах, перевезення дітей в автомобілях у непристосованих умовах (без спеціальних крісел). На думку аналітиків, нововведення в Правилах дорожнього руху, поза сумнівом, внесуть більше порядку і зможуть зберегти не одне життя. В той же час вони можуть стати черговим приводом для зловживань і вимагання з боку даішників.

Біометричні паспорти

З 1 січня 2013 року в Україні офіційно почали діяти паспорти з вбудованим чіпом з біометричною інформацією.

Нагадаємо, закон про введення біометричних паспортів, набув чинності з 5 грудня минулого року. Згідно із законом, нинішні паспорти поступово замінить пластикова картка з електронним чіпом, що дублює основні дані (ПІБ власника, його фото, дату народження тощо). Ці дані також внесуть до єдиного держреєстру. Крім того, всі документи, що посвідчують особу, будуть видаватися з чіпами всередині. А в закордонний паспорт, крім основних даних, також внесуть скан сітківки і відбитки пальців.

Втім, якщо вам захотілося стати володарем такого “просунутого” паспорта прямо зараз, то у вас нічого не вийде. Доведеться запастися терпінням. На практиці закон почне діяти не раніше квітня цього року.

З 1 січня Кабмін лише почав роботу з оформлення і видачі біометричних документів. Ще належить затвердити постанову про зовнішній вигляд бланків та вартості послуг МВС, провести тендер на право друку бланків і т. д. Одним словом, на підготовку піде не менше трьох місяців.

Також варто відзначити, що паспорт громадянина України, яким ми користуємося зараз, має необмежений термін дії. Тому всі, хто повинен отримати паспорт вперше, відновити втрачений документ, отримати паспорт на нове прізвище або вклеїти, згідно з віком, нову фотографію, сміливо можуть це робити. “Міняти нині чинні паспорти на біометричні – це право, але не обов’язок громадян України”, – наголошують в Державній міграційній службі.

Контрактна армія

Напевно, багато молоді люди зараз зітхнуть з полегшенням. В Україні з 2013 року буде призупинено строкова військова служба в армії, а останній заклик пройде восени. Глава військового відомства Павло Лебедєв заявив, що українську армію у 2013 очікують серйозні зміни, як в області управління збройними силами, так і в плані переходу до комплектування армії контрактниками.

“В українській армії відбудуться докорінні зміни. Буде переглянута структура і система управління Збройними Силами та поліпшена система підготовки фахівців, припинений призов на строкову військову службу з одночасним переходом до комплектування армії виключно за контрактом, як це зроблено сьогодні у провідних країнах світу”, – сказав Лебедєв, зазначивши, що акцент буде зроблений на модернізації озброєння, інтенсифікації бойової підготовки та участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки.

Напевно, ніхто не буде сперечатися, що Україні потрібна професійна армія. Втім, на думку військового експерта Валентина Зубова тут дуже багато “але”. В першу чергу – це матеріальні ресурси.

“У наших умовах це завдання практично нерозв’язна. Справжнім професіоналам треба платити хороші гроші. Тому я ставлюся до цих обіцянок скептично. Я вважаю, що у нас поки що немає ресурсів, щоб повністю укомплектувати армію контрактниками”, – припустив Зубів у розмові з ТСН.иа.

Зазначимо, що Генштаб України ще півроку тому склав план переходу на службу за контрактом, згідно з яким армія буде повністю укомплектована контрактниками тільки до 2025 року.