Боржники-банкрути тепер можуть доставити банкам чимало проблем з кредитами

Банкам ускладнили процес стягнення боргів неплатоспроможних позичальників.

Верховний суд визначив, що у випадку банкрутства та ліквідації позичальника договори застави та іпотеки також вважаються припиненими. При цьому інші умови, зазначені в договорі, вважаються нікчемними, пише “Комерсант-Україна”.

Таким чином, заставне майно залишається у власності поручителя.

Учасники ринку впевнені, що така трактування правових норм Верховним судом покладе початок новій хвилі визнання договорів застави недійсними.

“Суди зобов’язані привести свою судову практику у відповідність з цією постановою Верховного суду. Рішення в аналогічних спорах будуть винесені не на користь банків, внаслідок чого вони позбудуться забезпечення кредитів в аналогічних правовідносинах. Отже, збільшиться обсяг неповернень кредитних коштів, що негативно відіб’ється на всій банківській системі в цілому”,— говорить начальник управління примусового стягнення заборгованості банку “Фінанси та Кредит” Олег Андрієвський. Він прогнозує збільшення кількості умисних фіктивних банкрутств підприємств з метою ухилення від виконання зобов’язань.

У сформованій ситуації банкам доведеться попереджати випадки банкрутства своїх клієнтів.

“Щоб перешкоджати таким випадкам, банк повинен брати участь у процедурі банкрутства позичальника та отримати рішення суду про визнання вимог банку до ліквідації підприємства. В такому випадку зобов’язання боржника перед кредитором не припиняються”,— пояснює начальник управління по роботі з проблемною заборгованістю Банку Національний кредит Андрій Вдовиченко.

Однак навіть такі дії не убезпечать фінустанови від втрат.

“Практика розгляду справ про банкрутство в Україні показує, що це тривалий процес. Тому завданням банку завжди є пошук способів врегулювання спірних ситуацій і повернення хоча б частини боргу до визнання позичальника банкрутом”,— зазначає начальник відділу санкціонування кредитних та інших операцій Банку Кіпру Тетяна Черняєва.

У такій ситуації банкам доведеться більш охоче йти назустріч позичальникам і реструктуризувати їх борги.

“Мало хто бере кредити для того, щоб відразу збанкрутувати і перестати платити. До початку ліквідації проходить тривалий процес переговорів з банками, але зараз вони не йдуть ні на які поступки позичальникам. Тепер їм доведеться задуматися про співпрацю”,— впевнений старший партнер адвокатської компанії “Кравець та партнери” Ростислав Кравець.

Втім, самі банкіри налаштовані менш доброзичливо.

“Банки будуть змушені максимально затягувати процедуру банкрутства позичальників до звернення стягнення на предмети застави або оскаржити сам факт відкриття провадження. Додатково необхідно буде проводити роботу з правоохоронними органами для притягнення позичальників до відповідальності після встановлення факту доведення боржника до банкрутства”,— прогнозує Олег Андрієвський.