Близнюк: Припинити будівельний хаос в Україні можливо

262 млрд. грн вже вкладено в недобудови України.

Остаточне врегулювання містобудівної діяльності та планування розвитку територій в середньостроковій і довгостроковій перспективі – першочергові завдання, які на даний момент поставило перед собою Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Про те, які роботи ведуться в цьому напрямку, а також про те, чи чекати української будівельної галузі другої хвилі кризи, як йдуть справи з програмами «Доступне житло» і дофінансуванням заморожених житлових об’єктів в ексклюзивному інтерв’ю Building.ua розповів Анатолій Близнюк, міністр регіонального розвитку та будівництва України.

Про будівництво та кризі

Building.ua: Які заходи, на Ваш погляд, здатні припинити будівництво проблемних об’єктів?
А. Близнюк: Впевнений, припинити будівельний хаос може тільки остаточне врегулювання містобудівної діяльності та планування розвитку територій в середньостроковій і довгостроковій перспективі. Є досить прогресивний закон про містобудування, напрацьована вся необхідна нормативна база. Залишилося впровадити це в життя. Будівельні скандали не зійдуть з порядку денного до тих пір, поки місцева політична кон’юнктура і прийняття рішень під її тиском не будуть поставлені під контроль сильною місцевою громадою та врегульовані відповідним планом розвитку. Самодостатня, організована місцева громада, чіткий генеральний план населеного пункту – ось те, що припинить будь-які скандали і кон’юнктурні рішення на місцях, і не допустить більше появи скандальних об’єктів і довгобудів в містах і селах.
Building.ua: Як Ви вважаєте, чому деякі проекти, що не мають суттєвих порушень, набувають репутацію скандальних?
А. Близнюк: Кожен випадок має свої особливості. Наше завдання – встановити чіткі і однозначні правила гри«, а далі за їх виконанням нехай стежать ті, хто зобов’язаний робити це з обов’язку служби.
Building.ua: чи Можлива, на Вашу думку, друга хвиля кризи і як вона вплине на ринок нерухомості України?
А. Близнюк: Не тільки можлива, вона вже йде. Справа в тому, що на відміну від сверхпроблемного ЖКГ, будівництво набагато більше інтегрована в ринок, в тому числі світовою. Тому, якщо в ЖКГ всі проблеми, крім газу, «вітчизняні», то будівництво під впливом світових тенденцій. З приводу «здоров’я» будівельної галузі, зазначу, що вирішальним фактором його буде досягнута нами ступінь імпортозаміщення та енергоефективності. Нам потрібно продовжувати розвиток українського виробника будівельних матеріалів.
Building.ua: Якщо криза посилиться сегменти, які зможуть підтримати будгалузь на плаву?
А. Близнюк: Я б поставив питання трохи по-іншому: як будівництво може витягнути економіку країни з кризи? Зверніть увагу, робочі руки та сировина для виробництва будматеріалів у нас у надлишку, справа за залученням в галузь коштів. А ось для цього і знадобляться всі заходи, що проводяться Мінрегіонбудом.

Зазначу, що практично вся необхідна законодавча і нормативна база вже напрацьована, проведені навчальні семінари з головними архітекторами областей та обласних центрів. Розробляються конкретні програми з імпортозаміщення, розвитку галузі виробництва будматеріалів, залученню інвестицій. В країні повинна «заробити» ідеологія «довгих грошей». Звичайно, у випадку кризи галузь підтримає «на плаву» лише велике інфраструктурне будівництво – ті ж мости, дороги. Але, тільки в разі формування ефективних механізмів залучення коштів у відповідні галузі економіки.

Про житло

Buiding.ua: На Вашу думку, адекватна сьогоднішня ціна на житло в Україні?
А. Близнюк: Ціну диктує ринок. Тому, я одразу після приходу на посаду сказав: займатися комерційним будівництвом не буду! Але ось забезпечити умови для вирішення житлової проблеми, я, як міністр регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ, – зобов’язаний. Так, відносно до середньої зарплати, ціна на квадратні метри у нас в таборі не адекватна. Тому, держава має перейматися створенням платоспроможного попиту – високих доходів громадян, які повернуться в усі галузі економіки – те ж будівництво, наприклад. Першочергова наша турбота, як профільного міністерства, зниження ціни шляхом простоти і прозорості її формування. І ми успішно це робимо: продовжуючи дерегуляцію та спрощення дозвільних та погоджувальних процедур.
Building.ua: Можливий дефіцит новобудов через пару років?
А. Близнюк: Дефіциту не буде. Галузь готова хоч сьогодні в кілька разів наростити потужності.
Building.ua: Ефективна на даний момент програма «Доступне житло»?
А. Близнюк: Єдина проблема програми – фінансування. Але ми над цим працюємо. Наприклад, у бюджетному запиті на 2012 р. пропонуємо суттєво збільшити фінансування програми доступного житла, передбачивши асигнування на 200 млн. грн. – удвічі більше, ніж у цьому році.
Building.ua: Прокоментуйте ситуацію з дофінансуванням заморожених будівництв?
А. Близнюк: Головна причина появи «довгобудів» – відсутність виваженої державної та регіональної політики стратегічного планування територій. Необхідно перейти до середньострокового бюджетного планування. Цього вимагає галузь і саме життя. Загалом, об’єкти незавершеного будівництва вкладено державні і приватні кошти обсягом 262 млрд. грн. Кількість заритих у землю грошей така, що треба приймати рішення: добудовувати або продавати. Міністерство буде пропонувати починаючи з 2012 р. фінансувати з державного та місцевого бюджетів тільки ті недобудови, введення яких диктує життя. Це соціально важливі об’єкти: школи, дитсадки, лікарні, інженерні мережі.

Про Євро-2012

Building.ua: Порівняйте готовність до Євро-2012 України і Польщі.
А. Близнюк: Нехай порівнюють дипломати і відповідальна за підготовку та проведення заходу національне агентство, а оцінюють їх заслуги найбільш неупереджені судді – громадяни нашої країни, гості, а також футбольні вболівальники. Наша зона відповідальності – забезпечити належну експертизу проектів і рішень, а також додержання строків та якості будівництва. На всіх основних об’єктах України (стадіонах, аеропортах) діють постійні пости контролю якості і термінів виконання робіт Державній архітектурно-будівельній інспекції та її територіальних органів. В цілому, практично на всіх будівництвах дотримуються встановлені терміни виконання робіт. Об’єкти мають високу ступінь готовності і будуть здані в експлуатацію вчасно.

Про енергозбереження

Building.ua: Розкажіть про роботу міністерства у напрямку впровадження енергозберігаючих технологій в будівельну галузь України.
А. Близнюк: Енерго – та ресурсозбереження потрібно у всіх сферах нашого життя. Наприклад, сьогодні країні життєво необхідна повна термомодернізація житлового фонду. Все житло, яке буде вводитися в експлуатацію з 1 січня 2012 р. має відповідати європейським стандартам. Будинок повинен бути утеплений, оснащений індивідуальними лічильниками. Відповідні вимоги вже закладені нові державні будівельні норми. Але як вирішити цю проблему для інших 75-90% житла? Основні напрямки нашої сьогоднішньої діяльності – розробка нормативно-методичної бази з використання альтернативних джерел енергії та термомодернізації житлового фонду. Наприклад, вже готова методична база для використання теплових насосів і сонячних колекторів для підігріву води, ми маємо сьогодні нормативну основу для використання новітніх технологій для утеплення зовнішніх стін житла. Мінрегіонбуд впритул і дуже серйозно займається розробкою питань енерго – та ресурсозбереження. Сподіваюся, незабаром зможемо уявити експертного співтовариства і громадськості наші напрацювання.