Безпечні торгові центри в Україні?

Нові комерційні об’єкти в Україні, незважаючи на їх високий клас, далеко не завжди повністю безпечні і комфортні.

При введенні в експлуатацію торгового або бізнес-центру забудовнику необхідно отримати більше 15 віз різних інстанцій. Але і цього виявляється недостатньо. Орендарі і відвідувачі таких об’єктів неодноразово стикалися з небезпечними пригодами технічного характеру. Причина – економія на будівельних матеріалах і роботах або, що гірше, недотримання технічних умов, неграмотне проектування та інші прояви недбалості.

Надбанням ЗМІ стають найбільш великі події, які, на щастя, трапляються нечасто. А безліч дрібних – патьоки, грибки на стінах, не працюють системи кондиціонування – залишаються за кадром.

Нещодавно, 5 жовтня, на вулиці Удатного у Львові з будівлі, що будується впав бетон. «Ви коли робили ремонт, у вас жодного разу не перекидалася банку з фарбою або ще що-небудь?», – відповів питанням начальник прес-служби ГУ МНС у Львівській області Павло Василенко, на прохання прокоментувати причини того, що сталося. І все б нічого, але це сталося біля автобусної зупинки. Втім, в Україні до такого вже звикли.

ТРЦ Dream Town

Коли чутки про появу ТРЦ Dream Town над лінією метро стали реальністю, кияни найбільше переживали, чи витримає воно таке навантаження. Але розробники враховували цей фактор. Конструкція фундаменту обох будівель ТРЦ зроблена таким чином, що палі вбивалися за межами тунелів, вони як би обжимають метро.

Ажіотаж навколо об’єкта стався після відкриття 15 липня 2011 р. крупного аквапарку (площею 24 тис. кв. м) на третьому поверсі другої черги. Люди з відрами та швабрами, надувні дитячі басейни в холі протягом кількох днів були звичною картиною – на трубах з-за різниці температури води в басейні і повітря, за словами адміністрації ТРЦ, постійно утворювався конденсат, і вода стікала поверхом нижче, в тому числі і в дитячі магазини.

Місцеві адміністратори розповідали, що техніків викликали буквально кожен день. Ще в одному місці галереї стелю пішов жовтими розводами, в іншому – краплі падали на підлогу меблевого салону. Прогулювалися по центру кияни жартували, мовляв, з такими темпами аквапарк буде не тільки на третьому поверсі, але і на другому, а то і на першому.

За цим незначним ПП за ініціативою КМДА пішли повторні перевірки з боку проектанта ДП «ПІ Укрметротунельпроект» та Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) на дотримання будівельних норм при створенні аквапарку. Але порушень не виявили.

Глава Дабк Олександр Рибак зазначив, що перебіг – це проблема підрядної організації, яка займалася гідроізоляцією.

Відвідувачі аквапарку, які вирішили протестувати його на себе в перші дні після відкриття описали свої пригоди в мережі інтернет. «Відсутній належний тиск води у системі. Перебуваючи всередині «труби», людини не несе потік, а доводиться відштовхуватися і руками і ногами до «виходу», – пише у своєму ЖЖ Рибка в банку. – На виході із труби, щоб піднятися, не рекомендую братися за борти гірки – краю алюмінієвих куточків не оброблені, з величезними заусенками, можна запросто порізати собі пальці…»

«Поспішали з відкриттям. Краще б вони відклали ще на тиждень, чесне слово», – підсумовує відвідувачка.

ТРЦ «Комод» і ТЦ «Навігатор»

Київ, вул. Луначарського, 4, та вул. Дружби Народів, 28

Одним з перших, в 2007 р., в період активного будівництва комерційних будівель сучасного зразка «прославився» ТРЦ «Комод» на Луначарського. Не минуло і тижня з моменту його відкриття, як його перший торговий поверх і чотирирівневий паркінг під ним виявилися залитими водою. Тоді підбором орендарів ТРЦ займалася компанія «Українська Торгова Гільдія», яка повідомила, що від води постраждала тільки супермаркет «Фуршет». Води було стільки, що відкачувати її довелося кільком пожежним бригадам, а також працівникам аварійної служби Київводоканалу.

Район метро «Лівобережна», як пояснили в АК «Київводоконал», під час злив неодноразово затоплювало і до, і після цього випадку. Але для кожної «навантаження» повинна бути побудована відповідна так звана дощова каналізація, яка й забезпечує відтік води. «Це питання взаємин з «Київавтодором» – то вони не виконали необхідні роботи, то замовник будівництва (компанія ТММ – ред.) не розрахувався з містом за забезпечення цієї інфраструктурної складової», – говорить радник голови правління з інформаційної політики Київводоконалу Вікторія Яковлєва.

У компанії ТММ запевняють, що ніяких технічних порушень при будівництві за ними не числиться. Затоплення сталося, тому що забився зливової міський колектор, який проходить по вул. Луначарського. «Цей колектор і раніше не справлявся з кількістю стоків. Коли піднявся рівень води на дорозі, вона пішла в підземний паркінг, і потоком води зірвало аварійну двері супермаркету, який знаходиться нижче позначки нуля. Цей колектор давно потребував ремонту або капітальної перебудови», – пояснює Володимир Устинов, головний інженер ТММ. Але за технічними умовами, у ТММ не було жодних зобов’язань, пов’язаних з зливовим міським колектором.

За словами Устинова, щоб убезпечити себе, відразу після цього затоплення в 2007 р. була піднята в’їзна дорога в паркінг комплексу.

Начальник ГУ з питань надзвичайних ситуацій КМДА Віталій Пшеничний говорить, що практично кожен рік зливова каналізація в цьому районі забивається, і «Укравтодор» її чистить. Але її необхідно перекладати і збільшувати діаметр труби. Тим більше що будов біля метро «Лівобережна» стає все більше. «Комод» ж, за його словами, підтоплювало тричі.

В той же день, 1 червня 2007 р., від сильного дощу постраждав ще один торговий об’єкт – ТЦ «Навігатор» на бул. Дружби Народів. Побудований він був давно, ще у 2000 р., компанією «XXI Століття» і в 2005 р. продано мережі «Навігатор – співдружність лідерів». «Підвело» розташування – в переході зі входом в метро.

Цей злива «відзначився» в новинах 2007 р. ще й підтопленими виходами зі станції метро «Дарниця».

ТРЦ Sky Mall

Київ, пр. Генерала Ватутіна, 2

Пригода в цьому популярному торговому центрі, мабуть, одне з найгучніших. У МНС тоді повідомили, що 17 лютого 2011 р. стався обвал стелі площею близько 500 кв. м.

За словами очевидців, які були опубліковані на той момент, стеля був мокрим і впав на алею між магазинами на невеликі торгові точки. «Був гуркіт досить тривалий – секунд 5-10, хмара пилу, потекла вода», – повідомив очевидець Дмитро Ліпілін.

Були і дві постраждали. Одна з жінок від госпіталізації відмовилася. Інша – потрапила в лікарню з численними рваними ранами.

«Була травмована одна продавщиця, – пояснив Віталій Пшеничний з Київміськадміністрації. – Але вона то на вітрину впала, то зачепила її і трохи порезалась». Стеля, за словами Пшеничного, був з легких плит, кожна – до 500 м, тому вони не могли заподіяти серйозної шкоди людям. Кріплення було виконано ненадійно, за проектом було передбачено крок 1 на 1 метр, а за фактом було більше.

ТЦ «Сім’я»

Одеса, Дніпропетровська дорога, 93А

Невеселу естафету у Sky Mall перейняв ТЦ «Сім’я» у селищі Котовського в Одесі, збудований близько 10 років тому.

24 квітня 2011 р. тут теж впала частина стелі площею приблизно 100 «квадратів». Це сталося вночі – покупців було небагато, тому обійшлося без жертв. Магазин навіть не закрили – просто відгородили постраждалу зону візками.

Про це можна було б уже й забути, але цього ж ТЦ дісталося знову. 10 травня 2012 р. загорівся склад ТЦ «Сім’я» – за даними МНС, спочатку вогонь охопив дерев’яні піддони, що належать супермаркету «Сільпо». Гасили пожежу дві машини.

Це був другий пожежа, зафіксований в Одесі в той день, вранці у центрі міста вогонь виник в покинутому будинку, з-за чого утворилися затори.

Місцеві жителі також відзначають, що керівництво центру «Родина» не потурбувався про зручність покупців. Територія навколо ТЦ заставлена машинами, і гостро не вистачає пішохідних переходів.

Супермаркет «Сантим»

Одеса, вул. Канатна / Сабанський пер.

Для Одеси падіння стелі, як виявилося, не рідкість. Увечері 18 березня нинішнього року впала стеля в супермаркеті «Сантим». Цей торговий об’єкт хоч і невеликий, але збудовано в історичній частині Одеси і позиціонується як супермаркет європейського рівня. Відкрився він перед новим роком. В Одесі три «Сантима», керовані ТД «Копійка» разом з однойменною мережею супермаркетів.

Звалився стелю перекрив вхід у магазин, тому довелося на деякий час закритися. Ніхто не постраждав.

ТРЦ «Рандеву»

Донецька обл., Макіївка, Донецьке шосе / вул. Леніна

Пожежі – це окрема тема, і вони далеко не завжди пов’язані з технічними неполадками або якістю будівництва. Але найчастіше причина пожежі – невиконання усіх норм і вимог щодо організації протипожежного захисту об’єктів, зокрема, порушення правил безпеки при монтажі електропроводки.

Так сталося в Макіївці. Пожежа сталася 8 липня 2011 р. практично в збудованому новому крилі ТРЦ «Рандеву», яке збиралися відкрити у вересні. Але плани змістилися на невизначений термін.

При пожежі ніхто не постраждав. Але згоріла половина зовнішньої обробки на трьох поверхах.

Як пояснив Микола Рангу, інспектор пожежно-профілактичної роботи Головного управління Держтехногенбезпеки у Донецькій області, попередньою причиною пожежі стало порушення правил пожежної безпеки при монтажі повітряної лінії електропостачання (коротке замикання). На даний момент ведеться слідство, яке встановить причину пожежі і винних осіб.

Полум’я дуже швидко охопило всю будівлю. Причина – розповсюдження вогню по композитного матеріалу, якими було облицьовано всю будівлю. Після цього і ще двох пожеж (у приміщенні ТОВ «Федан» і розважальному центрі «Шоколад-проект»), що сталися в Макіївці і Донецьку за два роки, Держтехногенбезпека рекомендувала утриматися від використання відповідного матеріалу під умовною назвою «алюкобонд» (алюмінієві композитні матеріали), незважаючи на наявність сертифіката.

«Цей будівельний матеріал складається з двох алюмінієвих стінок, між якими – запресований полімерний матеріал, що володіє високою горючістю, – пояснює Рангу. – Тому коли сталася пожежа, зупинити його було досить складно. Пожежникам доводилося зривати плитку». Зараз пом’якшені вимоги щодо тестування матеріалів на горючість. Якщо раніше вони перевірялися на горючість повністю, в тому числі під кутом, то зараз – тільки на зовнішню поверхню матеріалу.

Збитки склали кілька мільйонів гривень. До того ж будівля не була застрахована. Але сьогодні ТРЦ вже повністю відновлений і працює.

СТРУМ навпроти готелю «Львів»

Львів, СТРУМ на вул. Мстислава Удатного, 5

Будівництво торгового-офісного центру навпроти готелю «Львів» розпочалася нещодавно, але вже встигло обрости скандалами. Зводиться СТРУМ всього в 9 м від єврейської синагоги, якою 200 років. Чиновники на пікети незадоволених уваги не звертають і зазначають, що будівництво є повністю законним.

А тиждень тому на цьому будівництві під час заливки бетоном обвалилося перекриття 2-го поверху. Будівельники припускають, що не витримали несучі конструкції.

І все б нічого, але крім синагоги з одного боку, з іншого – на вул. Чорновола – розташована зупинка громадського транспорту. Тому відразу ж після НП на об’єкт приїхали і прокуратура, і міліція, і служба охорони праці.

Але і тут, за словами в. о. начальника Інспекції ДАБК у Львівській області Василя Миськіва, ніхто не вважає цю ситуацію аварійної. «Це не аварійна ситуація або неправильно розроблений проект, – говорить Миськів. – У будівництві буває всяке. Хтось порушив, не підставив стійку під опалубку, де йшло бетонування перекриття над сходовою кліткою. Впало кілька кубів бетону. Коли ми приїхали, там вже нічого не було – будівельники вже встигли почистити і зробити все знову. Це не порушення. Яке це порушення? Будівельник за свої кошти відновив бетон, от і все». Якщо б це було не в місті і люди не стояли на зупинці, ніхто б навіть не звернув уваги.

На питання, яким буде будинок і хто його будує, Василь Миськів відповів: «Це буде двоповерхова будівля. Не можу сказати, хто будує, – мені потрібно папери піднімати». І тут же додав: «Вони будують все законно, згідно з проектом, я давав відповідь на адміністрацію – об’єкт пройшов експертизу, отримав дозвіл (дозвіл Інспекції від 29 травня 2012 р. – ред.)… Ніяких порушень немає». І взагалі, у Львові «такого не трапляється абсолютно».

За даними РБК України, ділянка на Удатного, 5, був відведений 28 січня 2010 р. нікому ТОВ «Лінкор Груп».

Ще одне схоже обвал в центрі Львова відбулася раніше, 10 липня 2012 р. Під час ремонтних робіт на вул. Січових стрільців, 8, обрушилися перекриття останнього поверху житлового будинку старої польської забудови. В результаті загинули двоє робітників. Ще один був госпіталізований.