Без оцінки нерухомості нотаріус має право відмовити оформляти договір купівлі-продажу

Уряд вніс чергові зміни до порядку оформлення переходу права власності між громадянами. Міністерство юстиції України своїм наказом встановило, що відтепер нотаріальна дія з участю фізичних осіб, предметом якого є об’єкт нерухомого та рухомого майна, здійснюється тільки за наявності оціночної вартості майна з метою оподаткування.

Крім того, Кабінет міністрів України затвердив новий Порядок проведення оцінки майна для оподаткування.

У минулому році оцінювачі-монополісти підняли ціни майже в 30 разів, повідомляють Факти.

В уряді вважають, що введення нового порядку і методики оцінки допоможе уникнути заниження вартості квартир і будинків, адже саме з цієї вартості сплачуються податки при зміні власника. До речі, згідно з документом обов’язкова оцінка повинна проводитися при реалізації не тільки нерухомості, у тому числі земельних ділянок, але і автомобілів, мотоциклів і мопедів.

Крім того, займатися оціночною діяльністю для оформлення угод купівлі-продажу нерухомості тепер зможуть лише фахівці, які отримали сертифікат на право оцінки з метою оподаткування. За словами голови Українського товариства оцінювачів Олексія Амфітеатрова, уряд своєю постановою зобов’язав всіх, хто займається оціночною діяльністю, отримати спеціальний сертифікат. Якщо оцінювач не має такого документа, його висновки будуть вважатися недійсними і нотаріус відмовить сторонам у посвідченні угоди. Отримати сертифікат можна буде у 22 внз, в яких є така спеціальність. Оцінювачам необхідно пройти курс навчання, а потім здати іспити.

Варто нагадати, що в минулому році уряд вже намагався навести порядок на ринку «податкової» оцінки нерухомості. Тоді наказом Фонду державного майна України було встановлено, що для проведення оцінки з метою оподаткування необхідно отримати спеціальний сертифікат, причому кількість компаній, допущені державою до подібного виду оцінки, виявилося істотно обмежена.

За словами експерта консалтингової компанії «СВ девелопмент» Сергія Костецького, сертифікати в Україні отримали всього близько 40 осіб. В результаті виникли величезні черги, а новоспечені оцінювачі-монополісти підняли ціни майже в 30(!) раз. За оцінку квартири вони вимагали не 300-350 гривень, а 8 тисяч, а вдома — 15 тисяч гривень замість 800.

Тоді під тиском громадськості уряд скасував введення сертифікатів на «податкову» оцінку нерухомості. Але деякі експерти побоюються, що ситуація може повторитися.

— Говорити про те, що влада знову готується до монополізації ринку оціночних послуг, поки що рано, — вважає голова Всеукраїнської громадської організації «Асоціація фахівців оцінки» Степан Максимов. — Фонд держмайна ще не затвердив ряду нормативів, що обумовлюють правила роботи на ринку оцінки. Наприклад, не прийнята програма підготовки фахівців з передпродажної оцінки рухомого і нерухомого майна, не визначено навчальний заклад, на базі якого може проводитися така підготовка, не розроблені правила видачі сертифіката оцінювача і вибору програмного забезпечення для проведення оцінки. Зміст цих документів покаже ставлення влади до можливості монополізації ринку оціночних послуг.

«Перевірити інформацію про оцінювача можна на сайті Фонду державного майна України»

Про те, що тепер потрібно робити людям, охочим продати квартиру або будинок, і як буде проходити оформлення угоди, «ФАКТИ» попросили розповісти приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Людмила Голій.

— Як змінився порядок засвідчення нотаріусом договору відчуження нерухомості?

— Відповідно до змін, внесених Міністерством юстиції України в Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, посвідчувати договори з участю фізичної особи, предметом яких є об’єкт нерухомого та рухомого майна, нотаріус може лише за наявності оціночної вартості такого майна. Причому починаючи з 1 серпня 2013 року оцінка повинна бути проведена фахівцем, що має відповідний сертифікат.

— Де знайти такого оцінювача і як переконатися в тому, що він має сертифікат?

— Перевірити інформацію про оцінювача можна на сайті Фонду державного майна України. Також, коли вам видають звіт про оцінку, в додатках до документа завжди є відповідні сертифікати й ліцензії.

— Яка нерухомість обов’язково повинна бути оцінена?

— По суті, оцінці підлягає вся нерухомість. Згідно чинного законодавства це об’єкти малоповерхового житлового будівництва, у тому числі дачного та садибного типу, а також їх частини, об’єкти багатоповерхового житлового будівництва, нежитлового фонду та їх частини, об’єкти незавершеного будівництва та земельні ділянки.

В ході продажу або обміну об’єктів нерухомості між фізичними особами нотаріус посвідчує договір лише за наявності оціночної вартості майна та документа про сплату учасниками договору податку в бюджет.

Що ж стосується ділянок, то, згідно із Законом України «Про оцінку земель», експертна грошова оцінка земельних угідь та прав на них проводиться з метою визначення вартості об’єкта і використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок та прав на них. Це договори купівлі-продажу, іпотеки і так далі. У той же час для визначення державного мита при обміні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок використовується їх нормативна грошова оцінка.

— Змінилися вимоги щодо подання заяв про прийняття спадщини?

— Лише одна норма. Тепер спадкоємець спочатку може надіслати заяву без завіреної нотаріусом підпису. Раніше такі заяви приймалися тільки з нотаріально завіреної підписом спадкоємця. Ось що офіційно говорить закон: «Своєчасно спрямованим вважається заява, справжність підпису на якій засвідчена (або засвідчена) нотаріально, спрямоване поштовим відправленням до закінчення шестимісячного строку для прийняття спадщини і яка надійшла нотаріусу по закінченні цього строку. Нотаріус приймає таку заяву, заводить спадкову справу і в разі надходження заяви, справжність підпису на якій не посвідчена нотаріально, направляє спадкоємцю лист з пропозицією надіслати заяву, оформлену належним чином, або особисто прибути до нотаріуса за місцем відкриття спадщини. У таких випадках конверт підшивається до спадкового справі».