Банки «заморожують» мешканців ЖК «Коцюбинський»

Сьогодні власники квартир в житловому комплексі «Коцюбинський» фактично залишилися один на один в боротьбі з Надра Банком за своє майно.

Як повідомив представник інвесторів ЖК «Коцюбинський» Микола Клименко, ТОВ «Аверс-Сіті», компанія-забудовник, яка пов’язана з Альфа-Банком, практично згорнула свою діяльність і звільнила співробітників, включаючи адвоката. У результаті приватні власники квартир, які поряд з основними кредиторами комплексу Надра Банком і Альфа-Банком – теж інвестували свої кошти в будівництво, ризикують так і не стати повноцінними власниками житла. Тому що процес оформлення договорів купівлі-продажу квартир забудовник кілька днів тому раптом припинив.

«Зараз «ТОВ «Аверс-Сіті» фактично складається з двох осіб: гендиректора Мансурова Андрія Олексійовича та його заступника Есаулова Інни Михайлівни. Решта з 25.10.2012 р. звільнено, включаючи адвоката і менеджера відділу продажів, який займався підготовкою документів до укладення договорів купівлі-продажу та здійснював якесь ніяке взаємодія з інвесторами», – розповів Микола Клименко.

За даними інвесторів, всього в двох будинках №1 і №2 в ЖК «Коцюбинський» зведено 622 квартири. З них залишилися непроданими близько 100-120 квартир. За 383 квартирах з 622 зняті заборони на відчуження, накладені у 2011 р. ГСУ МВС в рамках кримінальної справи, ініційованої Надра Банком за фактом злісного ухилення від виконання боргових зобов’язань першого забудовника комплексу, ТОВ «Регіональні будівельні інвестиції», визнаного банкрутом. Станом на 3.11.2012 р. основні договору купівлі-продажу оформили в будинку №1 близько 115 осіб, у будинку №2 – 80 осіб. За словами Миколи Клименка, скільки ще людей не встигли оформити документи, і на якій вони стадії – невідомо, оскільки «Аверс-Сіті» цю інформацію приховує.

Судова тяганина між Надра Банком і забудовником призвела до того, що Альфа-Банк, який має намір надати чергові кредити на добудову комплексу, заморозив відповідні проекти. Неодноразові переговори представників банку з інвесторами, які купили квартири і вимагають їх добудувати, результатів не дали. В Альфа-Банку призупинення фінансування будівництва пояснюють порушенням ГСУ МВС кримінальної справи. «Кредитні кошти банку фактично «заморожені» у зв’язку з арештом, накладеним на активи ТОВ «Аверс-Сіті». Затягування розгляду даної кримінальної справи не дають можливості ТОВ «Аверс-Сіті» проводити роботу з інвесторами, а банку продовжити фінансування об’єкта», – говорилося в повідомленні прес-служби Альфа-Банку.

На останній зустрічі інвесторів з представником Альфа-Банку Максимом Ноженко, що відбулася на початку листопада, зі слів Миколи Клименка, ситуація як і раніше не прояснилася.

«Альфа-Банк через ЖЕК фінансує тільки запуск системи опалення в секціях 1 і 2 , можливо, і в 3-й. На секції 4 і 5 та на інші роботи гроші не виділяються. Альфа-Банк чекає вирішення судового спору «Аверс-Сіті» з Надра Банком. На моє запитання про гроші, які доплачують інвесторів при укладанні договорів купівлі-продажу, прямої відповіді я не отримав. Ці гроші осідають на рахунку «Аверс-Сіті», але чомусь не використовуються на закінчення робіт. Чи То вони йдуть в Альфа-Банк в рахунок погашення боргу, то на оплату старих боргів фірми, то за оренду землі – не ясно», – говорить Клименко.

У банку ситуацію не коментують. Директор з корпоративних відносин і PR ПАТ «Альфа-Банк»(Україна) Юлія Євтушенко зазначила лише, що на даний момент до наданого раніше офіційного коментаря щодо ситуації з ЖК «Коцюбинський» нічого додати не може.

Однак інвестори здаватися не збираються. На останньому засіданні у справі про передачу Надра Банку в якості застави під іпотечний кредит земельної ділянки та двох будинків житлового комплексу «Коцюбинський», який відбувся 23 жовтня 2012 р. в Апеляційному господарському суді Києва, колегія суддів задовольнила клопотання інвесторів і залучила їх до справи в якості третьої сторони, призначивши наступне слухання на 13 листопада.

Побоювання інвесторів про те, що якщо Апеляційний суд підтвердить рішення суду першої інстанції про передачу комплексу банку в якості застави, люди, що купили в ньому квартири, фактично можуть опинитися на вулиці, поділяють і юристи. «Те, на що зверталася стягнення, було в заставі у банку, і він правомірно звернув стягнення на ці об’єкти і землю», – зазначає старший партнер адвокатської компанії «Кравець, Новак і партнери» Ростислав Кравець.

Між тим Надра Банк запевняє, що не буде забирати квартири у мешканців будинку. «Надра Банк діє в рамках законодавчого поля України, тому хочу підкреслити: банк не збирається забирати квартири у мешканців будинку, в якості відшкодування кредиту», – говорить директор департаменту проблемних активів корпоративного бізнесу Надра Банку Анатолій Дробязко. За його словами, банк може робити певні кроки по стягненню заборгованості з забудовника – компанії «Аверс-Сіті», і в якості такої компенсації можуть, зокрема, виступати непродані квартири, які знаходяться на балансі забудовника і на які банк має первісне право. «Що стосується, проданих квартир, то банк може претендувати на відшкодування лише на ту житлову площу, власники якої брали іпотечний кредит в Надра Банку для придбання цього житла, і зараз цей кредит відмовляються погашати. Таким інвесторам необхідно звернутися безпосередньо в банк з метою пільгової реструктуризації заборгованості», – зазначив Дроб’язко.

При цьому він підкреслив, що іншим мешканцям турбуватися не про що. «Надра Банк не збирається нікого виселяти і не несе відповідальності за комунальні незручності, які сьогодні зазнають мешканці будинків, зданих в експлуатацію. Відповідальність за ці незручності лежить повністю на забудовника», – резюмував банкір.

При цьому докладних даних за простроченими кредитами та інформацію про квартири, на які претендує, Надра Банк поки не надав.

Юристи визнають, що в сформованій ситуації спокійно спати можуть лише ті інвестори, які повністю встигли оформити всі права власності на житло. «Якщо право власності оформлено, і право власності безпосередньо вже належить якомусь інвестору, банк не зможе її забрати», – говорить адвокат Ростислав Кравець.

Нагадаємо, 27 серпня 2012 р. рішенням Господарського суду Київської області майже 6000 кв. м в побудованих і зданих в експлуатацію двох будівлях і 4,38 га прибудинкової території, що знаходиться під спорудами житлового комплексу «Коцюбинський», були передані Надра Банку як погашення іпотечного кредиту в розмірі 284 млн грн.

2 жовтня 2012 р. в Апеляційному господарському суді Києва почалося слухання по цій справі. У ході засідання з’ясувалося, що Надра Банк вважає об’єктом незавершеного будівництва (на які він претендує) два будинки, які вже були здані в експлуатацію більше року тому. Більше того, у першому з них власники живуть більше року. У зв’язку з цим інвестори, які також вносили свої кошти в будівництво житла, попросили суд визнати їх третьою стороною в цій справі.

ЖК «Коцюбинський» розташований на відстані 1 км від окружної дороги столиці, в смт. Коцюбинське. Комплекс у складі 1789 квартир, дитячого садка, школи, спортивних установ та торгового центру повинен був з’явитися ще в 2008 році, однак на сьогоднішній день введено в експлуатацію лише два житлових будинки з п’яти запланованих.