Банки будуть надавати іпотечні кредити під забезпечення облігацій державних фінустанов

Банкам стане вигідно продавати свої роздрібні іпотечні кредити державним фінансовим установам, які займаються залученням коштів під заставу іпотечних портфелів.

Як повідомляє КоммерсантЪ-Україна, кредитні установи зможуть враховувати при розрахунку нормативу адекватності регулятивного капіталу всього 35% таких позик, що набагато нижче, ніж враховуються зараз 50-100%. Це призведе до поліпшення нормативу і дозволить банкам активізувати кредитування.

Національний банк стимулює банки віддавати іпотечні кредити під забезпечення іпотечних облігацій державних фінустанов. Своєю постановою N237 регулятор розширив перелік активів, які використовуються для розрахунку нормативу адекватності регулятивного капіталу (Н2). До цього переліку було додано іпотечні роздрібні кредити, що включаються до складу іпотечного покриття за іпотечними облігаціями, емітованими державними установами. Ступінь ризику по них при розрахунку нормативу визначена на рівні 35%. Ця норма поки що не набрала чинності, але вже була схвалена в Міністерстві юстиції.

Документ НБУ створює банкам можливість поліпшити свій ключовий показник, оскільки чим нижча активи, тим краще адекватність капіталу. “Іпотечні кредити у національній валюті зважуються при розрахунку адекватності капіталу на 50%, а в іноземній валюті – на 100%. При включенні іпотечних кредитів в забезпечення за іпотечними облігаціями вони проходять додаткову процедуру контролю: актуалізуються застави, здійснюється незалежний контроль емітентом облігацій, аудиторською компанією, управителем. Згідно рекомендацій “Базель II”, для таких кредитів можуть застосовуватися знижені вагові коефіцієнти ризику – 35%. Якщо кредити будуть забезпеченням за іпотечними облігаціями, то вони будуть менше навантажувати капітал банку”,- розповіла заступник голови правління Агентства з рефінансування житлових кредитів (АРЖК) Зінаїда Бєляєва. АРЖК вже випустило іпотечні облігації на 500 млн грн, з яких паперу на 250 млн грн вже розміщені серед інвесторів. Забезпеченням за випущеними облігаціями виступили 7 тис. викуплених іпотечних кредитів на загальну суму 615 млн грн.

В Державній іпотечній установі (ДІУ) трактують цю норму дещо інакше. “Вкладення в іпотечні облігації будуть враховуватися в розрахунку адекватності капіталу не в повному обсязі, а на 35%. Тому банки будуть зацікавлені в покупці іпотечних облігацій, а не корпоративних”,- говорить заступник голови правління ДІУ Андрій Камуз.

Незважаючи на те що на 1 липня середній норматив адекватності капіталу банківської системи досягав 17,99% при мінімальному значенні 10%, у багатьох установ цей показник був нижчим. Зниження ризику з 50-100% до 35% “поліпшить норматив адекватності регулятивного капіталу”, упевнений перший заступник голови правління “Брокбізнесбанку” Володимир Скидан. “Чим вище значення показника адекватності капіталу, тим менша частина ризику, яку беруть на себе вкладники банку”,- пояснив банкір.

В результаті такого переформатування активів установи отримають можливість активніше займатися кредитуванням без шкоди для нормативів. “У разі рефінансування банк буде отримувати додатковий ресурс, який можна використати для вкладень у доходні активи. Відповідно, наявність гарантованого попиту на такі облігації забезпечує збільшення прибутковості,- зазначив керівник управління ризик-менеджменту Юнісон Банку Денис Матвієнко.- Як результат, можна буде знизити процентні ставки по кредитах рефінансує”.