Багатоповерхівки на болоті і могилах, або будівництво на Гарматній

У Києві черговий будівельний скандал. Цього разу причиною конфлікту між будівельниками і простими киянами стало будівництво у Солом’янському районі.

Чому мешканці вулиці Гарматній звинувачують “Київміськбуд” в тому, що підприємство вкрав у них не тільки чисте повітря і спокійний сон, але і може залишити їх без дахів над головами?

Без дерев, але з відбійниками

Будівельні роботи за адресою Гарматна, 39-г, “Київміськбуд” розгорнув з весни 2012 року. На цьому майданчику будівельна компанія збирається побудувати два 24-поверхових будинки з дворівневим підземним паркінгом.

З початку будівництва, за словами місцевих жителів, їх розмірене життя в тихому, спокійному мікрорайоні закінчилася. Прибудинкова територія трьох прилеглих до будмайданчика будинків змінилася до невпізнання. “Ми проти, тому що тут вирубали під вікнами всі дерева, близько 40. Раніше був зелений райончик, а зараз все вирубали, такі вітру! І впало дерево прямо під вікнами з корінням”, – скаржиться місцева мешканка Людмила.

Зрубані дерева були дороги людям не тільки з естетичних міркувань. Справа в тому, що будівельний майданчик знаходиться в своєрідному яру, на вершині одного із схилів якого стоїть церква. Ці дерева скріплювали схил – тепер же, коли їх немає, люди побоюються, що схил може сповзти та стерти стоять внизу будинку з лиця землі.

Але навіть якщо найбільш песимістичні очікування не виправдаються, зведення двох 24-поверхових будинків заплановано занадто близько до існуючих будівель. Що з часом перекриє для старожилів мікрорайону сонячні промені, а вже зараз створює повне відчуття життя в епіцентрі будмайданчика. “Знаходиться будівництво дуже близько: будівельний паркан – в 4 м від наших вікон. І працюють по вихідних. Молотять цим молотом так, що здригається весь будинок. Вранці не встигнеш прокинутися, з 9 ранку ліжко ходором ходить від відбійників”, – обурюється Людмила.

«Проїзний» двір

Серед претензій до “Київміськбуду” місцеві жителі називають і недбале ставлення до техніки безпеки. Всупереч вимогам державних будівельних норм, будівельний паркан оточує будівництво не повністю. Зокрема, немає огорожі біля дитячого майданчика, на яку приходять гратися, за словами місцевих жителів, діти з усього мікрорайону. Тепер же батьки нарікають на те, що бояться випускати дітей на подвір’я без нагляду.

Та й ходити біля власних будинків люди побоюються – адже будівельна техніка настільки розбила дороги на сусідній вулиці Західній, що багато водіїв вважають за краще проїхатися через багатостраждальні двори. “На Західній вулиці і так дорога завжди була жахлива, а тепер вони її своїми самоскидами так разъездили, що замет перепадає в яму, яма перепадає на глину – проїхати неможливо. З-за чого більшість машин, яким треба проїхати, їдуть через наш двір. Відповідно, дітей не можна випустити гуляти спокійно, щоб діти не потрапили під машину. Та й самим ходити страшнувато. Хто знає, які там водії їздять?” – скаржиться ще одна місцева мешканка Наталія.

Будівництво на болоті і могилах

Однак вирубані дерева і “проїзний” двір – далеко не найголовніші питання, що хвилюють людей. Вони найбільше побоюються за свої будинки. Побудовані ще в радянський час, вони вже давно оголошені аварійними. Адже стоять на плавунах.

Старожили ще пам’ятають, що на місці цих будинків колись було болото. Нестабільні грунти вже стали причиною того, що один з будинків тріснув навпіл. “Наш будинок знаходиться в аварійному стані. У нас є тріщина в першому під’їзді, від асфальту вона йде до 5 поверху, посеред поверху. Я живу на 5 поверсі – тріщина доходить до рівня газової плити. Її, звичайно, залатали кілька років тому, і сказано було, що все буде в порядку. Але тепер вони там забивають палі, риють котлован – не факт, що нашому будинку нічого не загрожує”, – висловлює побоювання мешканців Наталія.

У той же час, всупереч вимогам законодавства, забудовник не занепокоївся проведенням експертизи аварійних будинків. Тобто, якщо щось трапиться – пред’являти претензії людям буде нікому.

Пороззявляли роток на чужий водостік?

Дивує людей і настирне бажання забудовника будувати на п’ятачку в 0,3 га – в той час як неподалік розкинулися території колишнього заводу “Точелектроприлад” – з нормальним транспортним сполученням та безліччю вільного місця. Місцеві жителі підозрюють: їх двори залучили забудовника наявністю комунікацій, до яких можна було б підключитися для обслуговування будуються багатоповерхівок.

Ось тільки люди впевнені: їх комунікації такого сусідства просто не витримають. “У нас тільки буквально в цьому році була більш-менш налаштована нормально подача гарячої води. До нас на 5 поверх років 7-8 вода не доходила взагалі. Ми постійно скаржилися, говорили про те, що треба зробити насоси, які б качали воду. Ми тепер боїмося, що після всіх проведених ремонтних робіт знову буде така ситуація. Вони підключаться до наших комунікацій”, – переконана Наталія.

Найдивніше ж те, що забудовника не відлякала навіть перспектива перекваліфікуватися в разрывателей могил. Адже на місці, де зараз риються котловани під майбутні багатоповерхівки, кілька десятиліть тому ховали людей.

“Поряд кладовище. На кладовищі поховання ще до війни. Останні робилися в кінці 70 – початку 80-х. Кажуть, тут є поховання то тифозних, то холерних хворих. Якщо вони долезут до цих внутрішніх підземних вод – все це потрапить в нашу воду. Розкладаються такі тіла не 50 і не 60 років”, – переповідає спогади старожилів Наталія.

Будівництво на Гарматній: вгадай букву

Поки місцеві жителі оббивають пороги кабінетів чиновників і правоохоронців – “Київміськбуд” активно продає квартири в неіснуючих поки будинках. На різних інтернет-сайтах можна не тільки подивитися схеми будівництва за адресою Гарматна, 39-г, та ознайомитися з пропонованими плануваннями, але й отримати знижку на придбання квартири. Здати будинки в експлуатацію забудовник планує в грудні 2014 року. І, здавалося б, перешкод для цього немає жодних – адже навіть земельну ділянку “Київміськбуд” не орендує: Київрада 4 березня 2011 року віддав ділянку підприємству у власність.

Статут доводити чиновникам і правоохоронцям, що будувати такі величезні будівлі в такому небезпечному місці – чистої води божевілля, люди створили ініціативну групу і звернулися за допомогою до активістам Молодіжного руху Києва. І разом їм вдалося встановити цікаві факти.

Якщо на перший погляд з документами у “Київміськбуду” все в порядку при більш детальному вивченні виявляються нестиковки. “Земля отримана у власність. Дозволи на будівництво є. Але там плутанина з номерами. Фактично розпорядженням КМДА будівельна фірма отримала за адресою 39-в, а розпорядженням київського міського голови ще у 2007 році були дозволені роботи по 39-г. А вони будують за 39-а. Тут вийшла неточність, і ми разом з мешканцями звернулися до правоохоронних органів. Щоб вони перевірили цю інформацію”, – розповідає Денис Тарасов, заступник голови МДК.

Зараз люди чекають результатів розслідування Солом’янського РУ МВС. І не виключають, що будуть звертатися до суду – адже, виходить, незрозумілим залишається не тільки питання, що ж буде будувати “Київміськбуд” (на майданчику досі немає необхідної дошки з інформацією), але і де він має право це робити.

“Я думаю, цілком можливо вимагати припинення та зупинення будівництва і облаштування території так, як вона була. Мова не йде про часткове припинення будівництва або облаштування території, а саме про повну зупинку будівництва. Потрібно зрозуміти, чому виникла така колізія, тому що це наштовхує на думку, що не все чисто у цих забудовників. А якщо у них не все чисто – треба зупиняти незаконні дії”, – говорить Тарасов.

Люди налаштовані категорично проти задуманого “Київміськбудом” будівництва. Замість будмайданчика вони воліють бачити сквер або новий дитячий майданчик. А не забудовників, що роблять гроші на кістках померлих і головах живих.