Андріївський стане вулицею готелів і ресторанів?

Незважаючи на протести киян і обіцянки чиновників, приватні власники Андріївського узвозу готують плани забудови вулиці і погоджують проекти нових готелів, ресторанів і магазинів зі столичною владою.

Ексцентричний 72-річний поет-пісняр Валерій Винарської нарікає: «Це місце було символом Києва, його запах, його серцем. А зараз прийшли люди з великими грошима і відібрали його».

Протягом багатьох років він часто стояв навпроти київського «Замку Річарда» на Андріївському узвозі і складав вірші у відповідь на будь-яке сказане туристом слово. Товариську старого прозвали живим символом історичної вулиці, місця, якого більше немає.

Легендарний узвіз закрили восени минулого року і під приводом «реконструкції інженерних шляхів» повністю перекопали, знявши столітню бруківку і перекривши підходи до музеїв, картинних галереях і церкви. А 10 квітня заради будівництва багатоповерхового торгово-офісного центру «Андріївський плаза» на узвозі знесли будинок 10-б, а також 9/11 на сусідній вулиці Фролівській. Перспектива появи на історичному узвозі скляного 8-поверхового монстра шокувала киян, і вони моментально об’єдналися в боротьбі за одне з культових місць столиці. 11 квітня 300 активістів влаштували мітинг під офісом відповідального за знесення ТОВ «ЕСТА Холдинг», яка входить в групу компаній найбагатшого українця Ріната Ахметова СКМ. Обурену громадськість поспішили заспокоїти: бізнесмен особисто гарантував, що проект будівництва буде переглянутий, а торговий центр перекваліфікують у арт-простір, відкрите для київських художників і творчої молоді.

Але запобігти забудову історичної вулиці захисникам Києва навряд чи вдасться. Більшу частину спуску влади вже передали в руки приватних структур, які планують перетворити Андріївський в сучасний торгово-розважальний комплекс.

З молотка

Закрити спуск на реконструкцію міська влада готувалися давно. За даними Фокуса, відповідне розпорядження було погоджено ще в 2009-м. Закінчити грандіозний проект планували до 25 травня нинішнього року. Ольга Рутковська, директор Українського державного науково-дослідного проектного інституту, який відповідає за реставрацію спуску, розповідає, що спочатку перед її структурою стояло завдання підготувати проект реконструкції інженерних мереж та реставрації фасадів будинків, що перебувають у комунальній власності. Таких, за її словами, на Андріївському 28 46. Решта 18 вже передані в приватні руки, і державний інститут ніякого відношення до них не має.

У розпорядженні Фокусу виявилися проекти рішень Київради, з яких випливає, що земельні ділянки на Андріївському узвозі міські власті почали роздавати давно. Найактивніше цей процес йшов за мера Олександра Омельченка (зараз він народний депутат від фракції БЮТ) і нинішньому номінальному градоначальника Леоніда Черновецького. В різні роки з легкої руки депутатів Київради без будь-яких громадських слухань у приватні руки пішли земельні ділянки за адресами: Андріївський узвіз, №14-16, 34-б, 34-34-е, 36-в, 15, 17, 18-а, 18-б і 18-ст. «ЕСТА-Холдинг» свої дві ділянки на Фролівській та Андріївському узвозі отримав в 2005-му і 2010-му відповідно.

Депутат Київради, голова комісії з питань культури та туризму Олександр Бригинець пояснює, що за умовами землевідведень на виділеній землі забудовники можуть звести все що завгодно: офісні центри, торгові павільйони і просто елітне житло.

Архітектурний Вавилон

Слова депутата столичної міськради підтверджують документи, що знаходяться в розпорядженні Фокуса. У 2005 році земельну ділянку на Андріївському узвозі, №14-16, неподалік від «Андріївський плаза» отримав приватний забудовник — компанія «Маркон». Серед малоповерхових будівель підприємці планували побудувати готельний комплекс на 7-11 поверхів з підземним дворівневим паркінгом на 85 місць, а також з виставковим залом, офісами і ресторанами. Реалізувати масштабний за мірками Андріївського проект забудовникам завадив колишній головний архітектор Києва Василь Присяжнюк, який порадив зменшити висотність готелю і відправив документ на доопрацювання. На якому етапі зараз знаходиться проект, Фокусу уточнити не вдалося, жоден телефон у компанії «Маркон» не відповідає.

Нове будівництво почнеться і на земельній ділянці за адресою Андріївський узвіз, 6/33, де зараз стоїть ларьок з випічкою «Форнетті». У 2005 році Київрада передала його ТОВ «Фірма «СУЛА», яку пов’язують з народним депутатом від НУНС, братом третього президента Віктора Ющенка Петром Ющенком. Спочатку на Андріївському політик планував побудувати ресторану в комплексі з магазином по продажу товарів мистецтва та виставковим залом. Це Фокусу підтвердила помічниця Ющенка-старшого Тетяна Челишева. За її словами, нова будівля буде виглядати, як «будиночок в стилі українського модерну», проект якого незабаром з’явиться на Андріївському узвозі у вигляді великого плаката. Залишилося тільки вирішити, коли почнеться будівництво — дата не визначена через Євро-2012 і необхідність узгодити залишилися дозвільні документи.

Олександр Бригинець побоюється, що на цьому перебудова Андріївського не закінчиться. Він стверджує: під загрозою знесення знаходяться будинки під номерами 18-а, 18-б, 18-в, які передали у власність ТОВ «Авіантбуд». За інформацією депутата, в 2007 році ці земельні ділянки відвели для будівництва житлових апартаментів з офісним і торговим центром, а також ресторанами і підземним паркінгом.

«Ніякої реставрації Андріївського спуску не відбувається, а реконструкція інженерних мереж — це лише вдалий момент почати забудову перекритої вулиці і знищити його архітектурну і художню унікальність», — констатує О.бригинець. З депутатом згоден історик і києвознавець Михайло Кальницький. За його словами, розпочати забудову на Андріївському можуть всі бажаючі. «Для цього достатньо отримати необхідний пакет документів та погодити проект з Міністерством культури», — говорить він. Історик пояснює, що проект торгово-офісного центру «Андріївський плаза», який обурив киян, теж був узгоджений з профільним міністерством. Те, що з документами у потенційних забудовників Андріївського узвозу все в порядку, підтверджує і Рутковська, згадуючи, що питання у її інституту виникли тільки до проекту готелі компанії «Маркон».

Реконструкція наосліп

Розуміючи всю неоднозначність ситуації, прямо відповідати на запитання про майбутнє спуску міські чиновники відмовляються, але обіцяють: без узгодження з киянами на вулиці не з’явиться жодного будинку. Проблема вже вийшла на всеукраїнський рівень. Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Анатолій Близнюк заявив, що дані про всіх будівельних роботах розглянуть на засіданні відповідної урядової комісії з питань перевірки обґрунтованості будівництва на Андріївському узвозі. Ще одна вимога чиновника — надати детальний проект забудови вулиці.

Обговорити проект будівництва на узвозі нового арт-простору з киянами обіцяє і компанія «ЕСТА-Холдинг», під тиском громадськості відмовилася від ідеї спорудження «Андріївський плаза». На запит Фокуса прес-секретар Марина Макарова повідомила, що зараз компанія розглядає можливі варіанти концепції арт-простору. «Оптимальним буде варіант, запропонований містом, який, на думку самих киян, найбільше підійде Андріївському узвозу», — делікатно пояснила вона, додавши, що інші деталі проекту, включаючи його бюджет, компанія уточнить 24 травня.

Захисники Андріївського в обіцянки приватних фірм і міської влади не вірять. Замість того щоб переглядати проекти, Бригинець радить присвоїти вулиці статус державного заповідника і заборонити на ній будь-яке будівництво. «Для цього місту потрібно передати або викупити всі об’єкти, які раніше були розпродані», — пояснює він. Але робити це нинішній реальний господар столиці — голова Київської міськадміністрації Олександр Попов не планує. Бригинець переконаний: головне завдання фактичного градоначальника — уникнути конфліктів з киянами і потягнути час до виборів столичного мера, які намічені на літо нинішнього року. Якщо найбільш ймовірний кандидат від влади їх виграє, Андріївський буде приречений.

Думати про це живий символ спуску Валерій Винарської не хоче. Реконструкцію свого робочого місця він перечікує на нещодавно відвойованого киянами у забудовників Пейзажної алеї і сподівається незабаром повернутися додому — на Андріївський. Настрій у поета бойовий. На прохання Фокуса підібрати риму на близьке його серцю слово «спуск» він миттєво випалив: «Протре приціл вражина, натисне на плавний спуск, і вірна дружина в зворотний шлях штовхне».