Альтернатива цеглі

З чого побудувати будинок, щоб не мерзнути взимку і скоротити рахунки за опалення?

Останнім часом вітчизняні будівельники все активніше просувають порівняно нові для України технології зведення приватних котеджів. Потенційним домовласникам обіцяють, що енергозберігаючі особняки, зроблені з сучасних матеріалів, не тільки обійдуться набагато дешевше традиційних цегляних, але і дозволять економити на їх утриманні у подальшому. Втім, є у новинки і свої недоліки.

Все в дім

Постійно дорожчають будматеріали і зростаючі комунальні тарифи змушують українців придивитися до нових матеріалів і технологій будівництва будинків, з допомогою яких можна заощадити як на зведенні котеджу, так і на його утриманні. Вловивши цю тенденцію, вітчизняні підрядники почали масово пропонувати різні варіанти енергозберігаючих і при цьому недорогих особняків.

Зараз активно просуваються так звані “канадські” будинку, термодому і котеджі з газоблоків. Їх головною родзинкою стало застосування порівняно нових для нашого ринку матеріалів: панелей з пресованого дерева з утеплювачем, пінополістиролу і спіненого бетону. Котеджі з них як мінімум в 1,5–2,5 рази дешевше традиційних цегляних, що дозволяє скоротити загальну кошторис зведення коробки площею 150 кв. м щонайменше на $15 тис. В той же час вони більш теплі. Наприклад, коефіцієнт теплопровідності стіни термодому в 3,5–4 рази менше, ніж у стандартної цегляної стіни, що дозволяє скоротити втрати тепла (рахунки за опалення!) майже на 75%.

Ці переваги вже давно оцінили в Європі і США. Там енергозберігаючі будинки почали будувати ще в 70-х роках минулого століття. А до початку цього вони практично витіснили традиційний цегла з сегменту приватних котеджів економ-класу і середньої цінової категорії і завойовують все більшу популярність серед заможних домовласників.

Більш того, обкатані на малоповерховому будівництві “розумні” технології все частіше використовуються і для зведення висотних будівель. Крім економічності, такі будинки мають і ряд інших переваг: будуються швидше і простіше цегляних, міцні, дозволяють реалізувати буквально будь-які архітектурні задуми.

Але, незважаючи на всі ці очевидні переваги, в Україні повальної моди на передові будівельні технології поки не спостерігається. Потенційні домовласники не схильні до експериментів, побоюючись, що широко рекламовані новинки на практиці виявляться не такими вже й бездоганними.

Тріска до трісці

Мабуть, найбільш активно останнім часом на нашому ринку просувають так звані “канадські” будинку. В якості головного будівельного матеріалу для них використовуються SIP-панелі тришарові конструкції, що складаються з двох деревостружкових плит (з трісок сосни або осики), між якими під тиском вклеєна шар утеплювача. Несучими конструкціями, між якими укладаються панелі, найчастіше служать дерев’яні бруси.

В якості утеплювача, як правило, використовують пінополістирол — екологічно чистий, негорючий матеріал, який відрізняється високими тепло – і звукоізоляційними характеристиками. Зібрана з цих компонентів SIP-панель відрізняється підвищеною міцністю (здатна витримати навіть землетрус до восьми балів), відмінними енергозберігаючими характеристиками і екологічністю. До того ж матеріал легко монтується, дозволяє вести будівельні роботи в будь-який час року і скоротити їх тривалість до 2-4 місяців.

Головне, чим спокушають наших співвітчизників продавці “канадських” будинків, — їх порівняно невисока ціна та можливість заощадити на обігріві житла. Вартість квадратного метра, зведеного по SIP-технології, стартує з $200-250, тоді як при використанні традиційного цегли ці цифри зростають як мінімум удвічі.

Так як панелі дуже легкі (15-20 кг/кв. м, що у кілька десятків разів менше, ніж при використанні цегли), вони вимагають менш ґрунтовного фундаменту. Цілком реально навіть обійтися дрібно поглибленої майданчиком, що не тільки дешевше, але і незамінне на проблемній ділянці (зі складним грунтом, підземними водами тощо).

SIP-панелі вважаються одним з найбільш теплих матеріалів. За рахунок щільного прилягання “містків холоду” між ними вдвічі менше, ніж в цегляному будинку. У “канадських” котеджів стандартна товщина стін становить всього 25 див. Це дозволяє більш економно використовувати земельну ділянку, адже, як показує практика, стіни “з’їдають” до 20% корисного простору.

Ще один “бонус” тонких стін — більше світла в приміщенні. Але, головне, тонкостінні будинку швидше прогріваються, а низька теплопровідність SIP-панелей не дозволяє їм остигати, навіть якщо опалення на час відключено: у сильні морози температура в приміщенні в даному випадку знижується всього на три-чотири градуси в добу.

За рахунок цього власник будинку може знизити витрати на опалення в кілька разів. Приміром, електрообігрів 100 кв. м цегляного будинку “з’їдає” 10 кВт, тоді як “канадського” — всього 2 кВт. Аналогічна різниця в енерговитратах і у випадку з газовими системами опалення.

Втім, є в SIP-технології і свої мінуси. Її противники кажуть про підвищеної горючості панелей. Так як вони складаються з дерев’яної стружки, то можуть загорітися, навіть незважаючи на спеціальні просочення. Так що власникові будинку доведеться подбати про додаткові заходи пожежної безпеки.

Термоэффект

Ще одним прикладом нової енергоефективної будівельної технології є термодому. Їх стіни зводять з пінополістирольних блоків щільністю 25-35 кг/куб. м. Блоки мають вертикальні та горизонтальні порожнини, які заповнюються бетоном, створює свого роду монолітну ґрати, і зміцнюються капроновою сіткою. Великий розмір блоків (довжина 1 м, ширина і висота 25 см) дозволяє будувати швидко (здача під ключ за два-чотири місяці), домагаючись підвищеної міцності конструкцій. До того ж роботи можна вести в будь-який час року.

Так як блоки виготовляються з недорогої сировини, термокоттеджи відрізняються особливою економічністю. Квадратний метр коштує від $100, тобто вдвічі дешевше, ніж при будівництві з “канадської” технології, не кажучи вже про цегляних будинках. При цьому по здатності зберігати тепло термоздания цілком можуть змагатися з “канадськими”.

Пінополістирол є прекрасним утеплювачем, так що стіна з блоків товщиною 25 см по здатності зберігати тепло еквівалентна цегляній кладці товщиною два метри. А підвищена щільність цього матеріалу дозволяє включати опалення в будинку, лише коли температура повітря на вулиці знижується до нуля (за стандартами, прийнятими для цегляних будинків, вже при +15). Це дозволяє платити за обігрів в три-чотири рази менше, ніж в цегляних будинках.

“Бонусом” для власників є пластичність полістирольних блоків. З них можна сконструювати спорудження самої складної конфігурації, просто обрізавши зайвий пінополістирол пилкою. Головним же недоліком термокоттеджей є парниковий ефект, який вони можуть створити.

Це особливо відчувається влітку — накалившись за день, не дихаючі стіни змушують господарів навіть вночі включати кондиціонер. Так що є ризик витратити гроші, зекономлені на опаленні взимку, на охолодження термодому в спеку. Щоб уникнути цього, майстри радять власникам таких будинків не економити на системі вентиляції.

Крім того, пінополістирольні блоки, незважаючи на спеціальні просочення, піддані атакам гризунів. Навіть заявлений виробниками термін їх експлуатації не перевищує 100 років, а на практиці може виявитися ще меншою. Для порівняння: для “канадських” будинків він становить 150, для цегляних — кілька сотень років.

Бетонна фортеця

В якості будівельного матеріалу для термобудинків майстри дедалі частіше пропонують газоблоки. Вони являють собою затверділий спінений бетон. Утворилися осередки здатні добре утримувати тепло, що забезпечує дому підвищену теплоізоляцію. Додатковий ефект дає і те, що блоки скріплюються між собою не розчином, а спеціальним клеєм. Причому шви дуже тонкі (2-4 мм), що дозволяє скоротити кількість “містків холоду”.

Зазвичай товщина газобетонних стін становить 30 см, що по теплостійкості відповідає метровій цегляній кладці. Але при цьому ціни на газоблоки стартують з $85-90/кв. м, що є рекордом економічності серед енергоефективних будинків. Серед інших переваг матеріалу волого – і звуконепроникність, негорючість.

Блоки добре дихають, що дозволяє уникнути парникового ефекту. Подібно пінополістирольним аналогам, вони дозволяють буквально втілити будь-які архітектурні фантазії, оскільки надлишки матеріалу легко прибрати спеціальної пилкою.

Якщо пінополістирол відлякує споживачів ненатуральностью, то у випадку з газоблоки прискіпатися не до чого, так як при їх виготовленні використовуються лише бетон, пісок, вода і в’язка суміш з цементу і вапна. Але тут на перше місце виходить якість бетону. Адже якщо воно недостатньо висока, то блоки, з часом, можуть дати тріщину. А деякі українці і зовсім відмовляються від ідеї будівництва котеджу з газобетону, не бажаючи жити в бетонному мішку.

Не тільки стіни

Крім перерахованих недоліків енергозберігаючих матеріалів, потенційних домовласників віднаджують від експериментів з новими технологіями і їх, здавалося б, сильні сторони. Наприклад, тонкі стіни “канадських” будинків і термокоттеджей в уяві наших співвітчизників вважаються скоріше недоліком, ніж перевагою.

Вони просто не можуть повірити, що тонкостінні будинку можуть бути тепліше цегельних. Виникають і питання, пов’язані з безпекою. Іноді у споживача створюється враження, що такі кволі споруди не можуть бути міцними. Хоча на ділі та “канадські” будинку, і термобудинку, і котеджі з газоблоків витримують не тільки звичайні навантаження, але і землетрусу навіть краще, ніж цегляні.

Але, оскільки особливої довіри до наших майстрів і рекламним проспектам у обивателів поки немає, вони вирішуються випробувати нову технологію лише тоді, коли її вже оцінили їхні друзі та знайомі. Хоча найчастіше модними житлами задоволені не всі, і на практиці досягти обіцяної продавцями економії на опаленні вдається не завжди.

Серед причин цього як неякісна збірка конструкцій нашими майстрами, так і недостатня увага до інших складових енергозберігаючого будинку — системи вентиляції, тепло – і гідроізоляції вікон, дверей, даху. Найчастіше власники покладаються лише на теплі стіни, між тим до половини тепла йде з дому через “містки холоду” на горищі або у віконних отворах. Так що вийти на заплановані показники економії можна, лише подбавши про енергозбереження в агропромисловому комплексі.