Активність у сегменті прямих інвестицій не зменшується

За два місяці поточного року обсяг угод, пов’язаних з виходом фондів прямих інвестицій (ФПІ) з акціонерного капіталу через злиття і поглинання, склав $20,4 мільярда, через проведення IPO – лише $1,6 мільярда.

Головною рушійною силою, що дозволила сектору, який на початку світової фінансової кризи був визнаний безперспективним, вижити і адаптуватися до нових реалій, стали підприємницький дух, винахідливість і готовність ризикувати. Такі висновки щорічного дослідження Global Private Equity Watch – A Return to Entrepreneurship 2012 («Міжнародний огляд ринку прямих інвестицій – повернення до підприємництва. 2012»), проведеного компанією Ernst & Young.

У дослідженні експерти зосередили увагу на шести ключових факторах, що дозволили фондам прямих інвестицій оперативно адаптуватися до волатильності і рецесії на світових ринках, ефективно реагувати на нові виклики, а також створювати додану вартість для інвесторів. Такий підприємницький стиль обіцяє зіграти ключову роль в подальшому розвитку сектора прямих інвестицій.

Двома іншими факторами є безперервний пошук нових ринків і підприємницька сміливість. Приватні інвестиційні компанії продовжують вивчати нові ринки і виходити на них, а також активно впроваджувати нові стратегії з рефінансування заборгованості портфельних компаній.

Джеффрі Бандер, керівник міжнародної практики Ernst & Young з надання послуг на ринку прямих інвестицій, зазначає: «Залучення боргового фінансування залишається непростим завданням для ФПІ, особливо в Європі. На початку 2012 року стало ясно, що кредити видаються під високоякісні активи, однак їх доступність на різних ринках відрізняється. ФПІ демонструють готовність укладати високоякісні угоди за рахунок залучення боргового фінансування з нетрадиційних джерел. Зіткнувшись з низькою пропозицією в Європі, європейські ФПІ для фінансування угод виходять на високоприбутковий ринок облігацій США».

За словами Джеффрі Бандера, «в останні кілька років ФПІ виходять далеко за межі своїх традиційних ринків, діючи в таких швидко зростаючих країнах як Індія, КИТАЙ і Бразилія, і використовують у своїх цілях розвиток «середнього» класу». Як зазначив експерт, цим ринків характерні тенденції, аналогічні країнам БРІК, з тією різницею, що фактори виробництва на них оцінені нижче, а конкуренція не така гостра.

Владислав Остапенко, керівник відділу корпоративних фінансів і M&A в Україні: «Тенденції на українському ринку капіталу відповідають глобальним – фонди прямих інвестицій перебувають в активному пошуку нових угод. Швидкість проведення трансакцій сповільнюється у зв’язку з невизначеністю і очікуваннями девальвації локальної валюти. Однак компанії, які провели серйозну підготовчу роботу перед операцією – розробили детальний бізнес-план і готові підтвердити свою оцінку аудованої фінансової звітністю – менш піддані впливу названих негативних факторів».

Даврон Рустамкулов, партнер компанії Ernst & Young, керівник відділу послуг у галузі злиттів і поглинань в СНД, додає: «У країнах СНД, де ринкова кон’юнктура як і раніше сприяє ФПІ, відзначено зростання кількості та вартості угод з їх участю. Головні причини такого зростання – обмежена можливість залучення довгострокового позикового фінансування компаніями і нагальна необхідність оптимізації співвідношення власного і позикового капіталу на тлі спаду споживчих витрат. ФПІ роблять покупки на мінімумах і ретельно відбирають об’єкти для покупок. Їх мета – інвестиції в компанії з ефективною моделлю бізнесу, забезпечують чітку стратегію виходу з капіталу».