Аграрний комітет має намір знизити нормативну вартість землі

Депутати запропонували зменшити оціночну вартість землі, яка є базою для розрахунку орендної плати.

У Держземагентстві наполягають на збереженні поточних показників, заявляючи, що навіть зараз в деяких випадках оцінка землі невиправдано занижена.

Парламентський комітет з питань аграрної політики та земельних відносин ініціював перегляд коефіцієнта нормативної грошової оцінки землі. Цей показник з 1 січня 2012 року встановлено на рівні 1,756, в результаті чого оціночна вартість землі зросла з 11,9 до 20,9 тис. грн. за 1 га. Ця цифра є базою розрахунку всіх земельних платежів, в тому числі орендної плати.

На початку тижня на зустрічі з агарными громадськими організаціями прем’єр-міністр Микола Азаров заявив, що уряд розглядає можливість припинення дії поточного та розрахунку нового коефіцієнта. “Ми вийшли на уряд близько місяця тому з пропозицією переглянути цей коефіцієнт у бік зменшення.

Думаю, заява прем’єра — це відлуння нашого звернення”, — сказав Сергій Терещук, заступник голови комітету Верховної Ради з питань аграрної політики та земельних відносин.

За його словами, ініціатива комітету викликана невиправданим підвищенням середньої орендної плати в країні після переоцінки нормативу. “З розрахунку ставки оренди в 3% чинний з 1 січня показник оціночної вартості землі зумовив дуже високі орендні платежі”, — зазначив депутат. Він не уточнив, на скільки саме комітет пропонує скоригувати показник нормативної грошової оцінки: “Ми внесли пропозицію, щоб були залучені експерти і вивели економічно обґрунтований коефіцієнт”.

Нагадаємо, що після перегляду коефіцієнта нормативної грошової оцінки землі орендна плата в середньому по країні зросла з 300 до 600 грн/га, земельний податок — до 20 грн проти 12 грн/га.

У той же час в Держземагентстві виступають категорично проти перегляду показника.

“До нас із завидною регулярністю звертаються з пропозиціями про перегляд, але наша позиція незмінна — ми наполягаємо на збереженні поточного нормативу”, — сказала Юлія Курбака, радник глави відомства. Вона нагадала, що коефіцієнт нормативної грошової оцінки землі не змінювався в Україні з 1995 по 2011 рік, а лише індексувався на рівень інфляції (у разі, якщо вона перевищувала 10%, на дельту перевищення), і лише з 1 січня 2012 року був приведений у відповідність з актуальними економічними показниками.

Як раніше зазначав голова Держземагенства Сергій Тимченко, до перегляду в формулі фігурували ще карбованці. “У формулі була закладена ціна 1 тонни зерна 12,5 карбованця, і ця сума тільки індексувалася на рівень інфляції — так і жили, — нагадав чиновник. — Формулу давно пора було переглянути”. При цьому навіть підвищення коефіцієнта, оціночна вартість землі в Україні в деяких випадках залишається заниженою, вважають у відомстві.

Побоювання, що підвищення оренди призведе до зростання вартості сільгосппродукції, в Держземагентстві вважають необґрунтованим. “У собівартості на оренду припадає лише кілька відсотків”, — пояснила Юлія Курбака.

В оцінці ініціативи земельного комітету експерти розійшлися. “Чистої води активний лобізм великих землевласників”, — вважає представник однієї з інвесткомпаній.

З іншого боку, в поточному році, враховуючи значне зниження врожаю і доходів сільгоспвиробників, зменшення податкового навантаження було б незайвим. “Таке рішення (про зниження коефіцієнта) стане відчутною підтримкою аграріям цього року, який є надзвичайно складним за погодними умовами”, — йдеться в повідомленні Українського клубу аграрного бізнесу з посиланням на президента УКАБ Алекса Ліссітсу.