АФНУ має намір запропонувати альтернативу законопроекту про ріелторську діяльність

Асоціація фахівців з нерухомості України має намір запропонувати альтернативний розробленому Міністерством економічного розвитку і торгівлі законопроект про регулювання ріелторської діяльності, якщо МЕРТ проігнорує пропозиції асоціації.

Про це повідомив президент АФНУ Сергій Злидень.

«Мета – це вплинути на Міністерство економіки, щоб вони прислухалися, це раз, а друге – це найбільш виважений законопроект (розроблений АФНУ), якщо він так необхідний раніше закону про саморегулювання», – сказав С. Злидень.

АФНУ виступає за першочергове ухвалення закону «Про саморегульованих громадських організаціях», який визначатиме взаємини, зокрема, ріелторів і держави.

С. Злидень зазначив, що АФНУ бере участь у роботі над законопроектом «Про особливості ведення ріелторської діяльності», підготовленим МЕРТ на виконання доручень Кабінету міністрів і президента, проте зауваження асоціації враховуються лише частково. При цьому сам документ АФНУ оцінює загалом негативно.

«Збереження в запропонованому законопроекті норми про граничної тарифікації оплати ріелторських послуг на рівні 3% вартості нерухомого майна суперечить Конституції та чинному законодавству», – йдеться в оприлюдненому на прес-конференції зверненні АФНУ до прем’єр-міністру України Миколі Азарову.
Крім того, асоціація критикує і законопроект №8781, внесений народним депутатом Ігорем Прасоловим (фракція Партії регіонів).

«Вважаємо, що при прийнятті вищевказаного законопроекту буде завдано значної шкоди ріелторському ринку України і відкрито шлях до корупції та захоплення групою осіб з Ріелторської палати України всіх адміністративних і фінансових потоків у ріелторському співтоваристві», – йдеться в наданій журналістам резолюції ради АФНУ.

С. Злидень зазначив, що обидва зазначених проекту закону містять норми про зовнішнє регулювання діяльності ріелторів: у першому випадку – Фондом держмайна, у другому – «Ріелторською палатою України», що є неприйнятним в умовах вільних ринкових відносин між суб’єктами ринку.

Президент АФНУ також підкреслив, що асоціація вважає за доцільне врегулювання ринку ріелторських послуг виключно на основі проекту закону «Про саморегульованих громадських організаціях».

Нагадаємо, що ряд громадських ріелторських організацій звернувся до керівництва країни з проханням взяти за основу законопроект про ріелторську діяльність, автором якого виступає Ігор Прасолов, народний депутат, і відмовилися підтримати законопроект МЕРТ.

Звернення підписали, зокрема, голови Союзу фахівців з нерухомості України, Ріелторської палати України, «FIABCI-Україна», Спілки консультантів, Тернопільської ріелторської палати, Асоціації професійних управляючих, Кримської ріелторської палати Запорізької обласної асоціації фахівців по нерухомості, Донецької обласної ріелторської палати, Львівської ріелторської палати, Житомирської ріелторської палати.

Нагадаємо, що Олександр Бондаренко, голова національної ради Ріелторської палати України, відзначав, що при розробці МЕРТ законопроекту «Про особливості ведення ріелторської діяльності» була повністю змінена концепція, викладена в законопроекті В. Просолова, зареєстрованого в парламенті 7 липня 2011 р.

В Україні вже робилися спроби законодавчого врегулювання ріелторської діяльності, проте безрезультатно. Зокрема, Верховна Рада в червні 2007 р. не підтримала законопроект №3499 «Про ріелторську діяльність», спрямований на регулювання на законодавчому рівні ріелторської діяльності на ринку нерухомості країни, розроблений Ігорем Прасоловим, народним депутатом Партії регіонів.

Після цього В. Прасолов 7 липня 2011 р. зареєстрував в парламенті новий законопроект №8781 «Про ріелторську діяльність», концептуальною відмінністю якого від попереднього однойменного законопроекту була його орієнтованість насамперед на захист прав споживачів ріелторських послуг.

У той же час Віктор Янукович, Президент України, в листопаді 2011 р. доручив прем’єр-міністру Миколі Азарову до 30 січня 2012 р. забезпечити підготовку і внесення на розгляд Верховною Радою України законопроекту про ріелторську діяльність. І на виконання цього доручення МЕРТ розробив законопроект «Про особливості ведення ріелторської діяльності», який поки ще не зареєстрований у парламенті. Цей документ передбачає, зокрема, наділення ФДМ функцією видачі суб’єктам ріелторської діяльності сертифікатів, зобов’язує ріелтора мати вищу освіту, пройти навчання за програмою базової підготовки або стажування протягом одного року у суб’єкта ріелторської діяльності, скласти кваліфікаційний іспит, отримати свідоцтво ріелтора та зареєструватися в держреєстрі суб’єктів ріелторської діяльності.

Крім того, законопроект МЕРТ передбачає ведення ФДМ держреєстру суб’єктів риелторской діяльності, у який вносяться дані про фізосіб, які отримали свідоцтва, та суб’єктів ріелторської діяльності, які отримали сертифікати, а також дає можливість створення ріелторами саморегульованих організацій, які повинні налічувати не менше 250 ріелторів та 90% членів якої повинні здійснювати ріелторську діяльність.