2013 р. стане більш сприятливим для сегменту торгової нерухомості, ніж попередній рік

Прибутковість великих ТРЦ в 2013 році залишиться на рівні 12-15% річних. Інші зіткнуться з її зниженням.

«Сегмент торгових центрів на сьогоднішній день залишається найбільш привабливим і прибутковим в секторі комерційної нерухомості», – стверджує Валерій Мещеряков, голова ради директорів M CONSULTING GROUP.

Дане твердження справедливе тільки для великих ТЦ, прибутковість яких при сприятливому сценарії може показати незначне зростання.

В сегменті невеликих або неякісних торгових центрів (як правило, це перші ТЦ, що з’явилися в Україні) не виключено зниження прибутковості. «Це пов’язано з поступовим насиченням ринку і посиленням конкуренції», – пояснює Валерій Мещеряков.

Потрібно відзначити, що 2013 році обіцяє бути більш сприятливим для сегменту торгової нерухомості, ніж попередній. Тільки за перший квартал минулого року прибутковість високоякісних об’єктів торговельної нерухомості знизилася до 12-15%.

Для порівняння на початку розвитку торгового сегменту, 5-7 років тому, прибутковість ТЦ досягала 25-30% річних. «Тому сприяли високий орендні ставки і практично повна відсутність конкуренції», – коментує Валерій Мещеряков.

Сьогодні для утримання прибутковості на максимальному рівні не достатньо просто здати в експлуатацію торговий центр з вдалим місцем розташування, максимально заповнений орендарями. В сучасних реаліях потрібен комплексний підхід до реалізації проекту, причому ще на початковому етапі. Саме тому зросла кількість звернень до сервейинговые компанії, які здатні заощадити 25-30% за рахунок оптимізації бізнес-процесів.